Když kamna netáhnou

Co dělat, když kamna netáhnou?

Jelikož už není léto, už není teplé počasí, ale naopak je den ode dne chladněji a sychravěji, už začínáme topit. Podle dostupných informací dokonce začala letos topná sezona o 14 dní dříve, než tomu bylo v loňském roce, a sice takřka ihned na začátku září. Pokud topíte krbovými kamny, pak se vám možná stalo, že netáhly. Často se pak ptáte, kde je chyba – často to házíte na kamna, ale chyba v nich být nemusí. Kde tedy chyba je?

Krbová kamna jsou dneska už běžnou součástí domácností. Není to proto, že by snad byla určena k vytápění, ale většinou je to jenom moderní doplněk do domácnosti, který nás má svými praskajícími plameny uklidňovat. Pokud však krbovými kamny běžně topíte a opravdu vám slouží na vytápění domů, leckdy se může stát, že vám zkrátka přestanou táhnout. Má to však své rozumné vysvětlení.

Většinou se při takové situaci, kdy nám kouř vchází do místností místo toho, aby vcházel do komína, rozčilujeme a nadáváme na výrobce nebo dokonce na samotná kamna, ale často je chyba někde jinde.

1) Správný tah komína

Nejčastější chyba bývá v komíně. Pokud má komín špatný tah, pak se není čemu divit, když kouř dýmí všude jinde, jenom ne do komína. Zrádný tah komína je především v činžovních domech, kde je problém s větším množstvím čerpadel. Tah se totiž mění dle toho, kolik zdrojů tepla je aktuálně v provozu, tudíž tah je opravdu jen stěží ovlivnitelný.

2) Netopíte náhodou špatně?

Málokdo si to přizná, ale často bývá chyba v samotném člověku. Pokud máte problém s netáhnoucími kamny, možná je to z toho důvodu, že jenom špatně topíte. Je nutné, abyste při topení zkontrolovali, jestli jsou uzavřeny všechny čisticí otvory vedoucí do komína a jestli je taky na druhou stranu otevřený přívod primárního vzduchu. Velký problém často vyvolává i takzvaný výměník, který mnohdy dlouho ochlazuje topeniště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *