jimka

Jak na řešení otázek odpadních vod ve vašem bydlení

Bydlení ve vlastním nutí začít přemýšlet i nad věcmi, které nás do té doby nechávaly ledově chladnými a na jejichž přítomnost jsme si zvykli natolik, že jsme je brali jako samozřejmost. Mezi tyto jistoty patří i otázky týkající se odpadních vod a jejich následné likvidace. Pokud žijete v bytové jednotce a nebo u rodičů, zřejmě vás nijak blíže nezajímalo, co se s odtékající špinavou vodou vlastně děje.

Jakmile se ovšem rozhodnete přesunout svůj život do vlastního domu (nebo stačí pořízení obyčejně sezónní chalupy/chaty), budete se muset na odpadní vody zcela určitě zaměřit a vybrat jejich vhodné řešení pro váš objekt. A jaké vlastně máte při výběru možnosti a která z nich se kam hodí bychom vám rádi pověděli prostřednictvím tohoto článku.

Jak je možné přistupovat k řešení odpadních vod?

  • veřejná kanalizace
  • septik
  • domovní čistírna odpadních vod
  • jímka

Veřejná kanalizace

Nejjednodušší variantou je pro každého vlastníka objektu napojení na veřejnou kanalizaci a tím z vašich beder veškeré následné starosti odpadají. Ovšem mnoho (zejména nově postavených budov) nemá možnost se k veřejné kanalizaci napojit, jelikož na jejich pozemek jednoduše nedosahuje. V tom případě budete muset zvolit jednu z následujících možností.

Septik

V septiku se shromažďuje voda a zároveň dochází k její přečišťování. Voda se uvnitř postupně zbavuje kalu, k čemuž dochází ve třech komorách. K septiku je nutné dále pořídit ještě odpadní filtr, aby bylo možno vypouštět vodu do půdy, jinak by totiž mohlo dojít k jejímu trvalému znehodnocení. Z těchto důvodů je proto vypouštěný nepřefiltrované vody do půdy zakázáno.

Zákazník musí počítat s tím, že se betonové septiky cenově liší zejména podle toho, kolik objemu odpadních vod do sebe dokáží pojmout. Tato skutečnost je pro mnoho domácností rozhodující a měli byste se poradit přímo se specialistou v oboru, který vám vhodnou velikost septiku jistě dokáže vypočítat.

K vyvážení kalu ze septiku pak dochází pravidelně jednou ročně.

Domovní čistírna odpadních vod

Na vašem pozemku si dnes již můžete vybudovat vlastní domovní čistírnu odpadních vod, která vodu čistí aerobně a biologickým způsobem. To znamená, že organickou hmotu rozkládají drobné mikroorganismy.

Pokud vše děláte správně, jedná o asi nejdokonalejší metodu čištění, ovšem proces je celkově velice náročný a pořizovací cena společně s údržbou velice nákladná. Z těchto důvodů se proto zatím mnoho lidí k pořizování domovní čistírny odpadních vod neuchyluje.

Jímka

Pohodlným a bezproblémovým řešením je instalace jímky, která je v pravidelných intervalech (to se odvíjí podle objemu jímky) vyvážena do čistírny odpadních vod. Toto řešení je vhodné jak pro rekreační objekty, tak ty trvale obydlené.

Nezapomeňte při pořizování jímky vsadit na osvědčenou firmu, které nebude činit problém ani velká vzdálenost a s ní dovezeme betonovou jímku i do Prahy. Neberte proto otázky kolem řešení odpadních vod na lehkou váhu a přistupujte k nim se zvýšenou pozorností, kterou si jistě zasluhují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *