Jednoduché způsoby, jak zvýšit vlhkost v interiéru

Jednoduché způsoby, jak zvýšit vlhkost v interiéru

Zatímco teplo v místnostech ovlivníme jednoduchým otočením termostatu, s vlhkostí už to tak snadné nebývá. Škodí jí přitom jak příliš mnoho, tak příliš málo. Obecně se doporučuje udržovat doma 40–60% vlhkost vzduchu. Nejpřesnější představu o tom, jak na tom u vás doma jste, získáte při změření vlhkoměrem. 

Co způsobuje suchý vzduch? 

Problémy spojené s vysokou vlhkostí nejspíš všichni dobře známe. Plísně a kroucení dřevěných parket a nábytku jsou jedním z netypičtějších projevů. Dlouhodobé působení nízké vlhkosti má zase za následek praskliny ve zdech a na podlahách, odlupování tapet či barvy a hynutí pokojových rostlin. Nízká vlhkost také zvyšuje působení elektrostatické energie. U lidí se často projevuje pálení očí, škrábání v krku, únava nebo chronická rýma. 

Vlhkost v bytě ovlivňuje mnoho faktorů. Mezi ty nejhlavnější patří venkovní teplota. V zimních měsících jsme nedostatečnou vlhkostí vzduchu ovlivnění nejvíce, protože otevíráním dveří a oken dovnitř proniká suchý a studený vzduch. Vytápěním se navíc i to málo, co z vlhkosti zbude, rychle vysuší. Na vině ale může být i časté používání klimatizace, takže ani v létě nejsme zcela chránění. 

Pár tipů na zvýšení vlhkosti 

Pokud zjistíte, že vzduch ve vašem bytě je příliš suchý, nemusíte hned kupovat drahé přístroje a zvlhčovače. Pomohou i jednoduché návyky, například vaření v hrncích bez pokličky, odkud může unikat pára, sprchování se s otevřenými dveřmi do koupelny nebo nevypouštění vany ihned po koupeli. 

Zapomeňte na chvíli na sušičku nebo na sušení prádla venku či na balkoně. Sušák rozložte uprostřed místnosti a sušte prádlo zde. Odpařovaná voda zvlhčí vzduch. V létě před ventilátor umístěte nádobu se studenou vodou, v zimě takové nádoby můžete umístit na topení. Vlhkost v bytě mohou zvýšit i některé pokojové rostliny, obzvláště pokud je budete často rosit. Nezapomeňte přitom rozprašovačem stříknout pár dávek vody také na záclony a závěsy. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *