Životnost oken

Řekněte ano novým oknům. Jak dlouho vydrží?

Někdy jsou nová okna skutečně potřeba. Rekonstrukce domu jsou na běžném pořádku, jenom to není zrovna nejlevnější záležitost. V současné době se rekonstruují hlavně okna, která se různě utěsňují, aby z místnosti neunikalo teplot či aby do místnosti nepronikala zima. Třeba právě vy budete v blízké době okna měnit, otázkou však je, jak dlouho tato nemalá investice vydrží. Jaká je jejich skutečná životnost neodmyslitelné části domu?

Okna se opotřebovávají, to je zkrátka tak dané. Může za to životnost, může za to špatné umývání, můžou za to vnější vlivy (déšť, vítr či jiné nepřízně počasí). Otázkou je, v jakém stavu je třeba okna už vyměnit. Pokud mají okna špatné těsnění, je načase je vyměnit. Stejně tak je třeba je vyměnit tehdy, kdy mají okna špatné kování a ani promazání už nepomáhá.

Jak dlouho vydrží plastová okna?

Většinou se rozmýšlíme nad tím, jestli pořídíme plastová či dřevěná okna. Dříve byla hitem plastová okna, nyní jsou moderní především dřevěná okna. Zaměřme se však nyní na ta plastová okna. Ta mají potenciál vydržet i padesát let, ale samozřejmě opět všechno záleží na údržbě.

Plastová okna nevyžadují takřka nic, umývají se v době, kdy je potřeba. Musíte si dávat pozor na to, aby nebyl poškozen povrch. Nejsou povoleny žádné kresby fixou, pozor na jakékoliv poleptání.

Jak dlouho vydrží dřevěná okna?

Co se týče dřevěných oken, ty vydrží mnohem déle než plastová. Ovšem vyžadují mnohem víc peněz, proto na to dbejte. Kromě běžného umývání oken minimálně dvakrát do roka ošetřujte lazuru balzámem na dřevo. A samozřejmě kolem každého osmého roku je třeba renovační nátěr.

Životnost ovlivňuje i to, na jakém místě jsou okna umístěna. Jestliže jsou na přímém slunečním světle, je třeba zvýšit rámové okapnice, aby bylo okno chráněno na těch citlivých místech. To samé se dělá i u hliníkových oken.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *