Chytré okno

Znáte „chytré okno“?

Pokud si stavíte svůj vlastní dům, pak většinou dbáte na to, aby váš dům byl podle aktuálních módních trendů. Přece jenom chcete postavit krásný příbytek, který vám budou lidé okolo závidět. Je tedy třeba myslet na vkusná garážová vrata, která budou z naprosto stejného materiálu jako dveře. Fasáda by měla být velice moderní, stejně jako okna, která nyní vedou ve své francouzské podobě (tedy jsou velká od země až ke stropu). Aktuální novinkou ve světě bydlení je ale trochu jiné okno, takzvaně chytré okno. Znáte ho už?

Jedná se o vymoženost, se kterou přišli výzkumníci z technologické nizozemské univerzity. Ti totiž navrhli chytré sklo, které dokáže snížit náklady až o dvanáct procent. Funguje prostě – v létě se samo zatmí, v zimě ale světlo propouští do místností domu. Toto sklo je vynalezeno tak, že může pomoct ušetřit peníze, které jsou spojené s vytápěním nebo s klimatizací.

Jedná se o vynález, který je výsledkem doktorandské práce. Mělo se jednat o vynález, který pomůže snížit náklady na vytápění a na ochlazování, což se koneckonců povedlo naprosto dokonale.

Jak se ovládají?

Pokud by vám systém chytrých oken nevyhovoval, lze je zapnout či vypnout podle manuálního ovládání. Přece jenom se počítá s tím, že automatické senzory nemusí vyhovovat každému. Okno je plné tekutých krystalů, s nimiž se můžete setkat například v chytrých telefonech. Tyto krystaly jsou navíc pro okno důležité nejen proto, že pomáhají odlišit světlo, ale taky dávají oknu průhlednou podobu.

Jedná se o ozkoušený produkt?

Není to výrobek, který by neprošel už i testováním. Okno bylo nasazeno do skleníků, kdy se rozptýlené světlo staralo o růst květin. Tento pokusný skleník dokázal, že produkce jahod byla o 11 procent větší, než tomu bývá v běžných sklenících.

Náklady na domácnosti dokáže snížit toto chytré okno až o dvanáct procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *