Jak opticky zvětšit prostor?

Jak opticky zvětšit prostor?

Žít ve velkém a prostorném domu se poštěstí jen málokomu, avšak i z malých místností lze vytěžit maximum. Ani v malém bytě se nemusíte cítit stísněně, pokud ho opticky zvětšíte pomocí jednoduchých interiérových triků. 

Velký nábytek, ale méně kusů 

Malá místnost = malý nábytek? Nic by nemohlo být tak daleko od pravdy. Naopak velké kusy nábytku prostor opticky zvětší, pokud jich v místnosti není moc. Místo toho, abyste se do malého obývacího pokoje pokoušeli vtěsnat gauč, čtyři židle, dva taburety a tři malé konferenční stolky, pořiďte si větší pohovku, prostornější stolek a maximálně jeden pořádný taburet. 

Prostor musí být světlý 

Dobré světlo je naprosto zásadním prvkem každé místnosti, a nejlepší je to přirozené. Pokud máte v místnosti jen malé okno, nezakrývejte ho přes den závěsy a pokud je to možné, pověste naproti němu velké zrcadlo, které sluneční světlo odrazí do místnosti. Správně umístěné zrcadlo pokoj nejen prosvětlí, ale také mu přidá hloubku a opticky ho zvětší. Pokud ani tak nedostanete do místnosti dostatek světla, strategicky rozmístěte lampičky a lucerny. 

Možná máte rádi tlumené a tmavé barvy, do malých prostor ale nepatří. Nejvhodnější je bílá, krémová, světle šedá a pastelové, světlé barvy. Místnost bude vzdušnější a mnohem útulnější. Co se týče materiálů, ať už vybíráte ubrus, závěs, povlečení nebo potah na křeslo, vyhněte se těžkým látkám, jako je samet nebo silná vlna. Daleko lepší volbou je přírodní bavlna, len, hedvábí a podobně. 

Dekorace nejsou tabu 

Nebojte se ani dekorací a rostlin. Sice formálně uberou trochu místa, zároveň vám to ale několikanásobně vrátí útulností a optickým zvětšením prostoru. Držte se stejného pravidla jako u nábytku – místo pěti malých obrázků si pořiďte jeden větší obraz, který na sebe přitáhne pozornost. Řiďte se svým vlastním citem a vystavte si pouze to, co se vám líbí nebo ve vás zanechává příjemné pocity. To, jak se cítíte, je přeci jenom nejdůležitější. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *