Patří nebo nepatří červená barva do interiéru?

Patří nebo nepatří červená barva do interiéru?

Rozhodli jste se vymalovat interiér? Pokud tomu tak opravdu je, možná přemýšlíte nad tím, pro jakou barvu se rozhodnout, jaká barva bude ideální, jaká barva se do interiéru hodí. Možná vám na mysli přišla červená, jelikož se jedná o odstín, který je hřejivý a zároveň také nadčasový. Jenže vás pravděpodobně zastrašilo to, že o červené se říká, že vzbuzuje v člověku hněv a agresivitu. Bojíte se, aby tato barva na vás neúčinkovala podobně. Pojďme si proto říct, jestli opravdu nad ní máme mávnout rukou nebo jestli máme dát červené šanci.  

Červená otepluje, buďte s ní však opatrní 

Ve skutečnosti není červená barva žádným velkým tabu. Právě naopak – je to relativně povolená barva, která vám do interiéru může vnést dobrý nádech. Jedná se o barvu, která zvyšuje subjektivní teplotu, což přesně potřebujete například v pracovnách nebo obývacích pokojích, kde nemáte zájem usnout, ale kde se potřebujete povzbudit. Na druhou stranu se však nehodí do místností, kde máte odpočívat, čili nehodí se do koupelen nebo ložnic, kam se spíše hodí tišící a uklidňující modrá barva.  

I když se rozhodnete pro červenou barvu, pamatujte na to, že s červenou barvou člověk musí být opatrný, aby to opravdu nevyvolalo agresi nebo hněv. Ideální bude, když červenou barvu zkombinujete s kontrastním odstínem, jako je bílá, nebo se nebojte červenou skloubit s přírodními materiály a hnědou barvou.  

Červená jako akcent 

Pokud chcete i přes zákaz červenou umístit do interiéru, jako je ložnice nebo koupelna, měli byste sáhnout jen po červených doplňcích nebo po červeném bytovém textilu. Červená je skvělým akcentem, který místnosti rozzáří a v malém množství to není nic zakázaného. Dokonce může červená v malém množství i v ložnici navodit příjemný pocit.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *