Zájem o hypotéku

Zájem o hypotéku překvapivě polevuje

V současné době je hlavní téma, které se aktuálně řeší, hypotéka. Hypotéka je dnes opravdu velice řešené téma, protože se stalo, že se zpřísňují podmínky. Bohužel má zpřísnění podmínek za hypotéku velký dopad na to, že lidem se jejich sen o svém vlastním bydlení rozplyne v prach. Podle aktuálních informací chce totiž Česká národní banka zavést brzy to, že ten, kdo má příjmy menší jak přes čtyřicet tisíc korun měsíčně, nedosáhne na hypotéku (samozřejmě se počítají peníze domácnosti, tedy i manželského páru dohromady).

Jelikož většina lidí tolik nevydělává, pokud teda nepatří do vyšší třídy, musí se rozhodnout teď – zažádají nebo nezažádají o hypotéku? Zprvu se většina lidí rozhodovala pro hypotéku, ale nyní kupodivu zájem polevuje.

Červen byl rekordní, červenec už slabší, co další měsíce?

Největší rekordy trhaly hypotéky v červnu, kdy se přišlo s tím, že hypoteční sazba vzrostla. Žadatelů o hypotéku bylo hned několik set tisíc a předpokládalo se, že tak hektický bude taky i červenec, ale bohužel se tak nestalo. Červenec byl, co se týče hypotéky, opravdu slabý. Kdo ví, jak to však bude nyní, kdy úroková sazba jde zase dolů.

Co všechno kleslo? A o kolik?

Neklesl jenom počet žádostí o hypoteční úvěr, ale také i objem nových hypotečních úvěrů. Jediné, co je opravdu pozitivní, je pokles již zmiňované úrokové sazby. Ta se konečně blíže přiblížila dvěma procentům. Tyto údaje poskytlo Fincentrum Hypoindex, které se zajímá o průměrné úrokové sazby hypoték.

Co se týče konkrétních čísel, tak úrokovou sazbu v červenci podepsalo konkrétně sedm tisíc dvě stě třináct klientů. Což je o skoro čtyři tisíce méně než v červnu (konkrétně je to méně o tři tisíce šest set devět hypoték). Poklesly i zmiňované objemy. Loňský měsíc byl opravdu rekordní, kdy se i objemy vyšplhaly ke dvaadvaceti miliardám dvě stě tisícům korun.

Už jen samotný fakt, že na hypotéku je třeba mít vlastní zdroje, tak zapříčinilo pokles při zájmu o hypotéku. Banky se sice snaží zbývající částku financovat další půjčkou, ale zůstává realita taková, že hypotéky už asi dlouho nebudou tak výhodné, jako tomu bylo na konci roku 2016.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *