Chryzantémy

Chryzantémy jako dominanta podzimu. Poradíme s jejich péčí

Když se řekne slovo “chryzantémy”, lidem se automaticky vybaví pohřeb nebo jiný smuteční událost, například svátek Dušičky, který se slaví na podzim. Mnohým lidem se však automaticky vybaví podzim, jelikož chryzantémy jsou dominantní květinou tohoto ročního období. V současné době je naleznete v nejednom květinářství, kde se prodávají nejen ve své řezané podobě, ale zejména v truhlících, které se následně přenáší na hřbitovy. Chryzantémy však nemusí zdobit jen hřbitovy a hroby našich zesnulých blízkých, ale mohou také zdobit naše domy a okenní parapety, když z oken byly odstraněny muškáty, jež byly připraveny k přezimování.

Chryzantémy jsou velice známé rostliny, které jsou pestrobarevné, krásně zářivé a zároveň nenáročné. Na trhu jich nalezneme mnoho – oblíbené jsou zejména velkokvěté chryzantémy, které vydrží až do adventu, pokud se o ně dobře staráte. Jestliže chryzantémy sázíte na záhony, doporučujeme kombinaci s kvetoucími rozchodníky nebo případně s okrasnými trávami, které dodají chryzantémám zase jiný vzhled.

Chryzantémy vyžadují živiny

Ať už se je rozhodnete pěstovat v truhlíku na okně, nebo si je nasadíte do záhonku, který budou zdobit až do adventu, je třeba chryzantémy přihnojovat. Jsou totiž květinou, která vyžaduje pravidelné přihnojování. Přes to zkrátka vlak nejede. Živiny jsou něco, bez čeho nemůže žít, proto kromě klasického hnojiva dopřejte chryzantémě také speciální hnojivo, které je vícesložkové.

Půda by měla být mírně kyselá, ideálně s PH 6.

Je nutné chryzantémy připravit na přezimování?

Samozřejmě to nejsou květiny, které zdobí zahradu celý rok. Rostou především v období od jara do podzimu, ovšem jsou to květiny, o nichž je možné říct, že zdobí zahradu až do pozdního podzimu, tedy až do adventu. V době adventu je třeba chryzantémy přesunout do teplejší místnosti, kde nebudou napadány mrazíky. Co se týče drobnokvětých chryzantém, které jsou zasázeny do záhonků, doporučujeme je přikrýt rašelinou nebo chvojím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *