Jak uchovávat a sušit okrasné dýně

Jak uchovávat a sušit okrasné dýně?

Jelikož už je po Halloweenu, mnozí nevědí, co dělat s okrasnými dýněmi. Kdyby byl říjen, nejlepší by bylo, kdyby se z nich vyřezaly dekorace, jenže už se blíží zima, proto je třeba přemýšlet, co s nimi, pokud je tedy nechcete vyhodit. Okrasné dýně jsou sice krásné jako dekorace sama o sobě, ale přece jen se blíží zmiňovaná zima a ta si vyžaduje krapet jiné dekorace, než jaké jsme měli na podzim. Co tedy s okrasnými dýněmi dělat? Ideální by bylo, kdybychom je nějak uchovali či usušili. Ale jde to? A jak?

Dýně je americká plodina, která se dostala v hojném množství i k nám. Zatímco v Americe má široké využití, u nás jsme zatím dýním ještě nepřišli na kloub. Pokud jste tedy dýně pěstovali v domnění, že se vám nepodaří vypěstovat tak ohromné množství dýní, doporučujeme je usušit nebo právě jinak uchovat. A poradíme vám, jak na to.

Jak dýni uchovávat?

Pokud chcete dýni uchovávat pro pozdější kuchyňské zpracování, měli byste mít dýně, které mají stopku dlouhou minimálně pět centimetrů. Právě dlouhá stopka je zárukou toho, že vám dýně dlouho vydrží. Když budete mít dýně s takto dlouhou stopkou nashromážděné, doporučujeme je uschovávat na ventilovaném, vzdušném, ale zároveň suchém místě. Jen to vám zajistí, že dýně nebudou plesnivět.

Proti plísním pomůžou i takzvané resistenční podložky, které jsou vůči plísním imunní. Dýně hlavně ochraňujte proti mrazům, doslova je nesnáší.

Jak dýni usušit?

Pokud dýni nechcete uchovávat pro pozdější zpracování, doporučujeme ji rovnou usušit. Usušené dýně mohou být součástí dekorací. Usušené dýně by měly mít naopak malinkatou stopku, neměly by být nikde naťuknuté ani poškozené, jinak mohou i při sušení shnít. Dýně se musí před usušením umýt mýdlovou vodou, poté se vyrovnají do řady vedle sebe na větrané místo a ve chvíli, kdy je povrch suchý, je dokonáno. Dýně však často kontrolujte, jelikož i během sušení se může vyskytnout dýně shnilá nebo nějak poškozená. Tu následně hned vyhoďte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *