Pěstujeme barevné japonské javory

Pěstujeme barevné japonské javory

Chcete na svou zahradu vysadit něco exotického? Pak doporučujeme na zahradu vysázet japonské javory, které svou barevností nadchnou. Když se řekne “Japonsko”, lidé si automaticky vybaví spíše sushi nebo tamější historické památky. Zahrádkářům se však vybaví automaticky právě barevný javor, což je společník klasických japonských bonsají, jež také najdeme v japonských zahradách. Japonské javory jsou velmi zajímavou okrasou každé zahrady, není třeba se jich bát. Naopak se jim skvěle daří i v našich podmínkách.  

Japonské javory si získaly obrovskou popularitu. Začínají se pěstovat nejen v českých zahradách, ale také si je lidé sází do květináčů na své zahrádky. Pěstování barevných javorů není nijak náročné, proto možná lidé volí právě japonské javory do svých domácností. Japonské javory jsou známé hlavně měnícími se barvami, proto se hodí i do interiérů, které tímto umem ozvláštní.  

V současné době si můžete zakoupit několik stovek kultivarů barevného javoru. U nás lze zakoupit hlavně javor dlanitolistý nebo javor japonský. Požadavky na péči se u jednotlivých javorů nijak neliší, právě jsou si nadmíru podobné.  

Barevné japonské javory mohou dorůst až do výšky pěti metrů, u nás však zpravidla rostou do trochu menších rozměrů. Zejména javory pěstované v květináčích do takových rozměrů nikdy nenarostou, to je třeba mít na paměti.  

Jak pečovat o japonské javory? 

  • Vyžadují chráněná stanoviště, které je zároveň částečně stinné.  
  • Půda by měla být dostatečně propustná, ideálně bez vápníku a s humusem.  
  • Barevné japonské javory je třeba hnojit, a to prostředky, jež jsou určené pro klasické okrasné dřeviny. 
  • Japonské javory vyžadují dostatek závlahy, zalévejte je hojně i v zimních měsících, pokud tedy zrovna nemrzne. Pozor si dejte na přemokření. 
  • Během zimy chraňte javory před zimními mrazíky chvojím, případně listím či fólií nebo obyčejnou látkou.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *