Hvězdník jako vánoční dekorace

Vánoční dekoraci nemusí být jen světýlka, vyzkoušejte hvězdníky

Když se řekne “vánoční dekorace”, lidé si vybaví zejména nádherná, mnohdy až kýčovitá světýlka, kterými je ozdoben dům i jeho interiér. V současné době však vánoční výzdoba není jen o světýlkách, je naopak i o květinách. I když si lidé mohou ťukat na čelo, že k zimě květiny nejsou, květiny jsou i v zimě nedílnou součástí domu. Například na Vánoce nesmí chybět v domě vánoční hvězda, kromě jí se pěstuje i brambořík nebo hvězdník. Právě hvězdník je dnes také považován za symbol vánočních svátků.

Jak jsme zmínili, rostliny k zimě patří, zejména ty, které jsou červené nebo bílé, což ostatně hvězdník splňuje. Hvězdník je velmi nenáročná květina, která je zároveň exotická. Mnozí lidé si o této květině myslí, že je to květina Amaryllis, ovšem jedná se o krapet jiný druh, a sice o květinu Amaryllis belladonna.

V českém znění hvězdník pochází z Jižní Ameriky, ovšem není to stoprocentně potvrzené. Odborníci se domnívají, že k nám přišel z daleké Brazílie.

Jak hvězdník vypadá?

Hvězdník poznáte díky vysokému stonku, na kterém začnou pučet poupata. Těch může být opravdu mnoho, často bývá květů na stonku i osm. Květy mohou mít i pětadvacet centimetrů, jedná se tedy o květinu, kterou nikdo nepřehlédne. Listy jsou dlouhé, takzvaně řemenovité.

Dnes je možné koupit hned několik druhů hvězdníku. Na trhu se prodávají velkokvěté hvězdníky, také plnokvěté hvězdníky, dále malokvěté hvězdníky. Existují také hvězdníky cybister či trumpet.

Rostlinu musíte doma hned očistit a ošetřit

Hvězdník je poměrně náchylná rostlina potřebující kvalitní zeminu, jen poté je spokojená. Když si ji přinesete z obchodu či z květinářství, okamžitě ji přesaďte. Zemina, v níž se rostliny prodávají, často nebývá dostatečně kvalitní (většinou se jedná o takzvaný substrátový polotovar).

Květinu zasaďte do substrátu určeného pokojovým kvetoucím rostlinám. Měl by být době propustný a vzdušný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *