Bylinky patří na balkon. Jaké na balkoně pěstovat?

Bylinky patří na balkon. Jaké na balkoně pěstovat?

Mít bylinkovou zahradu, to je sen každého majitele zahrady. Jenže věděli jste, že se bylinky dají pěstovat i na balkoně? Pokud tedy nebydlíte ve velkém domě se zahradou, ale jen v bytě s menším balkonem, doporučujeme bylinky pěstovat právě tam. Na balkoně se bylinkám daří, krásně ho provoní, osvěží, navíc vám budou vždy po ruce – hlavně při vaření, kdy jídlu dodají báječnou chuť.

Samozřejmě bylinky se nevyužívají jen do pomazánek, do polévek nebo třeba k masu, ale mají i léčivé účinky. Zahání nejeden zdravotní neduh, vaří se z nich čaje nebo připravují se z nich odvary, které s neduhy zatočí dřív, než člověk stihne říct “švec”. V případě, že se chcete do pěstování bylinek na balkoně pustit, víme, jakým konkrétním bylinkám se bude hlavně na balkoně dařit.

Důležitá je světová strana

Ještě je třeba poznamenat, že výběr bylinek na balkon se odvíjí od toho, na jakou stranu je balkon otočen. Rozhodujte se tedy dle světové strany. Obecně lze říct, že na balkonech otočených jižně se daří hlavně aromatickým bylinkám typu rozmarýn, šalvěj nebo třeba majoránka či bobkový list. Pokud je balkon otočen na východ nebo případně na západ, bude se dařit hlavně stévii, mátě nebo meduňce.

Co se týče severně orientovaných balkonů, vybírejte z bylinek, kterým nevadí větší stín, tedy vybírejte z bylinek typu pažitka, kerblík, libeček nebo třeba opět meduňka či máta.

Na balkoně lze pěstovat prakticky cokoli

Mnozí obyvatelé bytů s balkonem si zoufají, že nemohou pěstovat na balkoně to, co by mohli pěstovat na zahradě. To je však omyl. Na balkoně lze pěstovat opravdu skoro všechno, zejména bylinkám se na balkonech mimořádně daří. Jak již bylo zmíněno, nejvíce se daří mátě, levanduli nebo šalvěji, na balkoně však budou hojně růst také bylinky typu tymián, saturejka nebo rozmarýn.

Pokud jste milovníkem asijské kuchyně, doporučujeme zasadit třeba koriandr nebo citronovou šťávu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *