Nová zelená úsporám v roce 2020. Jaké dotace se z programu nabízí?

Nová zelená úsporám v roce 2020. Jaké dotace se z programu nabízí?

Určitě jste už slyšeli o programu Nová zelená úsporám. Jedná se o program, za kterým stojí ministerstvo životního prostředí a který spravuje náš státní fond. Možná jste už v minulosti využili nabídky získat finanční příspěvek na úsporné opatření, možná se však k tomu kroku chystáte. Jelikož však aktuální vlna dotací není stejná jako před lety, nabízí se otázka, jaké dotace se tedy z programu nabízí letos. Na jaké úsporné opatření lze získat finanční příspěvek?

Na fotovoltaiku i na tepelné čerpadlo

Ministerstvo životního prostředí dotační program Zelená úsporám obnovilo už po letech. Každým rokem se však krapet mění podmínky pro žadatele. Nyní lze říct, že došlo k jejich výraznému zlepšení. Pokud jste tedy nyní nebo v uplynulých dvou letech investovali do nějakého úsporného opatření, které přispělo k rapidnímu snížení energetické náročnosti vašeho rodinného domu, nechcete taktéž požádat o dotaci? 

Dotaci je dnes možné získat na celou řadu úsporných opatření. Například lze dotaci získat na solární termický systém pro ohřev vody nebo na fotovoltaiku jako takovou. Ta se v posledních letech těší opravdu výraznému zájmu, což těší i naši matičku Zemi. Při výrobě solární energie totiž nedochází k žádnému znečišťování ovzduší, což se o výrobě elektrické energie opravdu říct nedá. 

Také je možné získat dotaci například i na tepelné čerpadlo, které patří taktéž v posledních letech k hitům stejně jako rekuperace, díky které se nemusí větrat skrze okna a díky které se nemusí pouštět do interiéru vzduch plný alergenů a dalších škodlivin. 

Jak vysoké mohou dotace být?

Nabízí se také otázka, jak vysoké mohou být dotace na fotovoltaiku?. Výše dotace se vždy odvíjí od konkrétního úsporného opatření a také od toho, jestli v jedné žádosti kombinujete vícero úsporných opatření, což je povolené. Obecně ale platí, že dotace se mohou dotknout až padesáti procent pořizovacích, respektive způsobilých nákladů. U fotovoltaiky se kupříkladu může jednat až o částku 150 tisíc korun. A to už opravdu není zanedbatelná částka, nemyslíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *