nátěr plechové střechy

Odborníci radí: Jak na nátěr plechové střechy?

Jednotlivé materiály střešních krytin mají specifické (ne)výhody. V případě plechové střechy jde o příznivou pořizovací cenu a dlouholetou výdrž. Ta je však vykoupena nutností pravidelné údržby. Jinými slovy – má-li vaše plechová střecha po mnoho let zůstat jako nová, nezbude vám, než se o ni řádně starat. Péče spočívá v pravidelné obnově ochranného nátěru. Ten plech ochrání před korozí i mechem, lišejníky či UV zářením. Navíc bude díky němu vypadat skvěle.

Plechová střecha je namáhána celoročně, ale zdaleka nejvíce dostává zabrat v zimě, kdy se potýká s velkými teplotními skoky. Na plech působí také déšť, sníh a mráz, a proto by se nátěry střech neměly zbytečně odkládat.

Čím plechovou střechu natřít?

Plechovou střechu byste měli natírat k tomu určenými barvami s požadovanými vlastnostmi: odolností proti povětrnostním vlivům a ochranou před blednutím. Obvykle se na plech aplikují dvě nebo tři vrstvy s různými vlastnostmi. V každém případě musíte dodržet technologický postup uvedený výrobcem.

Jak plechovou střechu připravit?

Při nátěru plechové střechy hrozí, že barva na povrch nepřilne tak, jak by měla. Proto nesmíte podcenit přípravu – raději jí věnujte dostatek času a odstraňte veškeré nečistoty. Můžete použít tlakovou myšku nebo proud vody. Poté se chopte ocelového kartáče a odstraňte zbytky předchozího nátěru. Hodit se vám mohou také tepelná pistole a vhodně zvolený chemický odstraňovač. Mastnoty se zbavíte ředidlem.

nátěr plechové střechy

Dejte si záležet na vrstvení nátěrů

Do samotného nátěru se pusťte až ve chvíli, kdy bude plech dokonale čistý. Opět připomínáme, že je nezbytné respektovat pokyny výrobce nátěru a aplikovat na plech tolik vrstev, kolik je uvedeno na obalu výrobku.

Pamatujte, že nátěr je vhodné provádět při povrchových teplotách od cca 5 do 50 °C. Naprostou samozřejmostí je suchý povrch.

Natíráte-li nový plech z pozinku, budete ho muset před aplikací nátěru nechat zoxidovat, případně použít speciální podkladový nátěr určený na tento typ povrchu. Dobrou volbou může být speciální čisticí emulze, která se postará o umělou oxidaci plechu.

Pokud si s nátěrem střechy přesto nevíte rady a toužíte po dokonalém výsledku, raději se obraťte na profesionální natěračství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *