INTERIÉR Kam s televizí? Umístění elektroniky není vždy jasná věc

Kam s televizí? Umístění elektroniky není vždy jasná věc

Televize je středobodem každého obývacího pokoje. Je jen mizivé procento domácností, kde toto médium schází. Nároky na umístění jsou ale poměrně vysoké a je třeba dodržet sklon, vzdálenost i výšku.  

Čím větší…  

Ještě pár desítek let zpátky jsme byli všichni rádi za úhlopříčku kolem osmdesáti centimetrů. Dnes není problém sehnat i dvojnásobek. Je fajn, že máme téměř neomezené možnosti a byt či dům si můžeme vybavit přesně podle svých tajných představ, ale velikosti obrazovky je třeba přizpůsobit i interiér, jeho dispozici, a hlavně umístění nábytku, oken a dveří, příček a stěn.  

Dalo by se říct, že čím větší televize je, tím větší problémy vám v interiéru způsobí. O to víc, jsou-li prostory otevřené a elektronika za desítky tisíc korun bude stát bez opory zdi nebo sloupu.  

Na dlouho  

Hned na začátku je třeba si uvědomit, že průměrný člověk stráví u televize zhruba tři a půl hodiny denně. Když se odečte čas na spánek a práci, podstatnou část dne, kterou trávíte doma, věnujete právě sledování nejrůznějších pořadů a reklam. Nic proti tomu, ale je třeba nastavit vše tak, abyste se nekrčili a byli v přirozené poloze. Jedině tak předejdete problémům s krční páteří, bolestem hlavy a brzké únavě.  

Vzdálenost  

Výpočet je směšně jednoduchý. Vynásobte úhlopříčku hodnotou 2,3 a potom 3. Dostanete tak rozpětí vzdálenosti, které byste pro zdravé sledování televize neměli mezi obrazovkou a pohovkou překračovat.  

Výška  

Nainstalujte televizor tak, abyste se nemuseli sklánět ani bradu zvedat ke stropu. Ideální je výška kolem 90 centimetrů. Je to standard pro děti i dospělé, kdy není třeba dbát na výškové rozdíly.  

Světlo  

Odraz okna v obrazovce vás jistě nepotěší. A hlavně vám dokáže, že jste při umístění televize postupovali špatně. Okno by nemělo být naproti ani vedle, aby vás příliš neoslňovalo a při sledování nerušilo. Ideální pozice je kolmo k oknu. Máte-li prostor, neváhejte.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *