Dům bez stavební dokumentace

Vlastníte dům bez stavební dokumentace? A znáte rizika?

Mít svůj vlastní dům – po tom touží řada z nás. Ovšem pokud už vám hypotéka bude schválena, měli byste dbát na to, abyste si koupili dům se vším všudy. Samozřejmě si většinou koupíte pozemek, na kterém si dům postavíte, ale i tak je nutné mít potřebné náležitosti a dokumenty, bez kterých byste se mohli dostat do nepříjemných situací, kdy vám hrozí mnohá rizika. Například znáte, co vám hrozí, pokud budete vlastnit dům bez stavební dokumentace?

Velice často do různých nemovitostí chodí takzvaní inspektoři nemovitostí, kteří zkoumají, co je kde špatně. Velmi častým problémem, s nímž se kontroloři setkávají, je ten, že mnohdy neexistuje žádná ověřená dokumentace, která se pojí s domem. Nebo neexistuje taková dokumentace, která by se pojila se skutečným provedením dle vydaných povolení. Pokud se jedná o zakoupenou starší stavbu, většinou nemá naprosto žádnou dokumentaci a právě pak vzniká problém.

Je však nutno poznamenat, že mnozí majitelé nových a hromadně stavěných domů ani žádnou dokumentaci neobdrží od developerské výstavby. Do potíží se tak dostanou, aniž by o tom vůbec věděli nebo aniž by za to vlastně mohli.

Povinnost vlastnit stavební dokumentaci

Problémy v takových situacích opravdu vznikají, a to proto, že povinnost vlastnit stavební dokumentaci je stanoveno zákonem. V zákonu se jasně říká, že majitel domu musí uchovat ověřenou dokumentaci, která odpovídá skutečnému provedení podle vydaných povolení. Pokud by došlo ke změně vlastníka, musí se předat tato dokumentace novému vlastníkovi.

Co když nemáte aktuální stavební dokumentaci?

Pokud byste se řadili k těm, kteří nemají žádnou stavební dokumentaci, bohužel nebudete moct zažádat o žádné dotace, tedy pokud byste chtěli zažádat například o příspěvek na zateplení nebo na změnu zdroje vytápění či něco podobného. Ovšem může nastat ještě mnohem horší situace, která se bohužel taky pojí s nevlastněním stavební dokumentace, a sice museli byste třeba danou stavbu zbourat. Toto hrozí hlavně u starších staveb, které jsou ve stylu kůlen či rozpadajících se domů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *