Co udělat, aby trvalky v pořádku přečkaly zimu?

Co udělat, aby trvalky v pořádku přečkaly zimu?

Máte záhon plný trvalek a s příchodem zimy se o ně začínáte obávat? Nebojte, trvalky to opravdu zvládnou, jenom je třeba je na zimu připravit. Trvalky jsou přece jen trvalky, které jsou vůči zimě opravdu odolné. I díky tomu se o ně nemusíte tolik starat jako o letničky. Ovšem i tak mezi trvalkami najdeme choulostivé jedince, které je nutné ubránit před zimními mrazíky. Víte, jakou zimní ochranu potřebují, aby v pořádku toto roční období přečkaly? 

I když většina zahrádkářů už své trvalky připravila na zimu, mnozí lidé zatím tak neučinili. Už však není možné otálet, připravte své trvalky na zimu co nejdříve. Nejdříve trvalkám poskytněte zimní přikrývku, kterou si zaslouží mít hlavně letošní nové výsadby, které zimu ještě nezažily.  

Zelené části rostlin zakryjte hlavně u chryzantém nebo u lilií, které stačí přikrýt třeba smrkovým chvojím. Přikrývka by měla být hodně vysoká, klidně se může skládat i z listí.  

První mrazy jsou neškodné 

První mrazy nejsou zrovna škodlivé, možná proto jste neměli tendenci trvalky na zimu připravovat. Jenže nyní už je ten pravý čas, jak se o trvalky pořádně postarat a jak je připravit na zimu. O ochraně trvalek se ví, že je potřebná hlavně ve chvíli, kdy první mrazy trvají delší dobu. Jsou většinou doprovázeny ostrými, bodajícími větry a teplota obvykle padá pod deset stupňů Celsia.  

Smrkové chvojí nebo listí a jiné vhodné přikrývky 

Jak jsme zmínili, ideální bude když zelené části rostlin přikryjete. Také zmínili, že vhodná přikrývka je složená z listí nebo ze smrkového chvojí. Vhodný materiál je však také borovicové chvojí, rašelina, také slamnatý stájový hnůj nebo kompostový humus.  

Jaké rostliny potřebují přikrývku? 

Nejen zmiňované lilie nebo chryzantémy ocení mít přikrývku. Zhruba dvaceticentimetrový kryt by měly mít i bergenie, alstromerie, také záplevák nebo střevíčník či čemeřice. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *