Čím se vyznačuje nízkoenergetický dům?

Čím se vyznačuje nízkoenergetický dům?

Přemýšlíte nad tím, že si postavíte nebo pořídíte vysněný rodinný příbytek? Nízkoenergetický dům na klíč je trefou do černého! Splňuje standardy, které jsou stanovené zákonem, jeho výstavbou proti nově vyhlášené novele přikazující stavět pouze úsporné domácnosti nepůjdete. A nakonec se z takového příbytku budete radovat i proto, že se vaše rodinná kasa při hrazení každoročního vyúčtování tolik nezapotí. Pojďme si prozradit, čím se vlastně vyznačuje a co je pro tento typ staveb typické. 

Kompaktní tvar bez zbytečných výčnělků

Nízkoenergetický dům poznáte na první pohled. Jedná se o nemovitost, která je typická pro svůj zcela kompaktní, nijak vyčnívající tvar.Její prosklené části většinou směřují na jih. Pokud bychom se podívali tomuto typu bydlení více “na zoubek”, zjistili bychom, že se pyšní nadstandardní tepelnou izolací, také regulací vytápění (aby se využívaly tepelné zisky), rekuperací a mnoha dalšími úspornými opatřeními, jež vedou k co nejnižším nákladům za vytápění, ohřev vody a energie jako takové. 

Ohledně detailů se raději vždy informujte u specialistů, například firmy Annika House s.r.o., kde se zaměřují na nízkoenergetické zděné domy jíž řadu let.

Příprava projektu se nepodceňuje

I když konečná podoba nízkoenergetického bydlení může být rozlišná, splnit se musí vždy ty stejné požadavky. Bez akceptování standardů a bez dodržení stanovených podmínek není možné dům za nízkoenergetický, případně pasivní označit. I proto se velký důraz klade už na samotný projekt, jehož příprava se nepodceňuje. 

Velmi často se doporučuje lidem, kteří se chtějí pustit do výstavby rodinného domu, aby nešetřili na projektantovi. Pakliže svůj projekt “odflákne”, respektive pokud na důležitém dokumentu budete chtít ušetřit na úkor kvality budoucího bydlení, může se výstavba v průběhu razantně prodražit. Nebojte se do interiérů už při vytváření nákresů instalovat efektivní, inovativní a úsporné prvky, které ještě o něco sníží energetickou náročnost budoucího stavení. 

Úspornost na prvním místě

Právě energetická náročnost je to, co rozhoduje, zdali se jedná o nízkoenergetické bydlení či nikoliv. Nízkoenergetické domy v porovnání s těmi klasickými slibují úsporu ve výši až několik desítek procent. Aby se takového efektu dosáhlo, před výstavbou se zvažuje i dostupnost světla. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *