Definice dřevostavby

Definice dřevostavby

Stavba na bázi dřeva má mnoho podob. Dávno se tak již nesetkáme jen s roubenkou, kterou můžete nalézt v podhůří. Jakou definici dřevostavba má a jaké základní druhy existují? 

Stavba na bázi dřeva

Jako dřevostavby je možné označit některé stavby na bázi dřeva. Na první pohled přitom nemusíte ani poznat, že zrovna vedle takové konstrukce stojíte. Některé stavby totiž mají dřevo přiznáno, jiné jsou tvořeny sendvičovými konstrukcemi, které jsou skryté pod omítkou. Dřevostavby na klíč jsou tak často nerozeznatelné od klasických zděných domů. 

Nejen dřevo 

Moderní dřevostavby se tak spíše vyskytují pod pojmem „stavba na bázi dřeva.“ Důvod? Současné moderní technologie výstavby objektů nevyužívá pouze dřevo jako jediný stavební materiál. Kromě masivního dřeva se totiž používají také profily, trámy, ale také izolace a sádry. Nemůžeme tedy říci, že by bylo dřevo jedinou stavební jednotkou, jako v případě roubenek stavěných v dřívějších i současných dobách na úpatí hor. 

Jedním z typických konstrukčních znaků těchto staveb je dřevěná kostra, která je vyplněna izolací a opět zakryta dřevem. 

Lehký dřevěný skelet

Některé stavby na bázi dřeva vznikají přímo na místě stavební parcely. Jedná se o situaci, kdy se na připravenou základovou desku postaví dům, který je již připravený. Sestavuje se z jednotlivých profilů, které se vyplňují izolací a následně se pokryjí deskovým materiálem. 

Těžký dřevěný skelet

U tohoto typu stavby se staví z masivních dřevěných trámů, které mají ve většině případů mnohem větší průřez, než jaký by byl použit u lehkého dřevěného skeletu. Zde již nebude potřeba deskových materiálů k tomu, aby byla stavba vyztužena. U těchto staveb bývá i v interiéru přiznána konstrukce, takže se trámy používají jako součást bytového designu. Prostor mezi trámy se vyplňuje zdivem nebo deskami, nebo také sklem. 

Dřevostavby jsou stavby na bázi dřeva. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *