Jak fungují zkoušečky napětí? Tohle jste možná nevěděli

Jak fungují zkoušečky napětí? Tohle jste možná nevěděli

Zkoušečka napětí je běžný přístroj, který má vlastní nejenom elektrikáři, ale také domácí kutilové a zkrátka ti, kteří jsou schopni doma leccos opravit sama. Tento přístroj stojí jen několik desítek korun, může ale zachraňovat životy. S jeho pomocí si můžete zjistit, zda v daném elektrickém obvodu proudí elektřina, nebo je vypnutá. Jedná se o činnost, kterou byste měli dělat pokaždé, než sáhnete „do elektřiny“.

Co je zkoušečka napětí?

Zkoušečka napětí je jednoduchý přístroj. Existuje několik způsobů, jak může zkoušečka svému majiteli říci, zda se proud nachází nebo nenachází. Tím nejjednodušším způsobem je rozsvícení doutnavky – to vám řekne pouze informaci, že elektrický proud je nebo není přítomen. Existuje ale také verze s LED kontrolkou, která umí na displeji zobrazit také příslušnou naměřenou hodnotu. Je to jednoduché, ale velice chytré. Používání zkoušečky je také pohodlné.

Jak zjistit, zda zkoušečka funguje?

Předtím, než svou zkoušečku použijete „naostro“ je nutné ji vždy vyzkoušet. Nefunkční zkoušečka se nerozsvítí, což by nám mohlo chybně indikovat, že v daném okruhu se nenachází elektrický proud. Test můžete provést například na místě, kde víte, že se proud vyskytuje. Dodržujte pokyny výrobce, které jsou uvedeny v návodu k obsluze.

Jaké ochranné prostředky používat?

Někdy neznamená, že více je lépe. Příliš mnoho osobních ochranných prostředků může způsobit, že budete při práci neohrabaní a můžete tak způsobit více škody než užitku. V případě použití zkoušečky napětí je dobré používat speciální nevodivé rukavice, které vám ale umožní co nejpřesnější pohyb. Za tímto účelem si zvolte rukavice, které vám opravdu sedí. Příliš velké mohou padat a nemusíte v nich mít potřebný stisk. Jednotlivé elektrikářské rukavice se prodávají v několika různých typech. Je třeba vybrat si ochranné pomůcky správně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *