Moderní okna

Proč se rosí skla oken a dveří?

Rosí se vám v zimním období okna? Stéká vám po skleněných výplních dveří zkondenzovaná voda? Pak tedy máte problém. Pokud ho nebudete řešit, vlhkost může časem způsobit vlhnutí stěn, tvorbu plísní nebo dokonce opadávání omítek. Ale buďte v klidu. Dodržováním jednoduchých pravidel se můžete vlhkosti v bytě snadno zbavit. Zeptáme se vás. Už jste dneska větrali?

Jak předejít rosení oken?

Kondenzace vlhkosti na chladných plochách je běžným fyzikálním jevem, který nelze zcela odstranit, ale lze ho za určitých podmínek omezit. Moderní okna opatřená kvalitním těsněním, které dokonale zabraňuje úniku tepla současně i brání odvětrávání vlhkosti. Řešením jsou okna zasklená izolačními dvojskly či trojskly, jež jsou vybavena nerezovým nebo poplastovaným distančním rámečkem, který snižuje rosení a namrzání obvodu skla.

Přesto však mohou nastat případy, kdy ke kondenzaci vody dochází. Rosení může nastat jak uvnitř skla, tak i na vnitřní straně. Nejčastěji se setkáte s rosení uvnitř izolačního skla. Příčinou bývá vlhkost, která vznikla omylem či poškozením do meziprostoru skel. Tento problém je nepříjemný, ale lze ho jednoduše vyřešit, že sklo prostě vyměníte. Závažnějším problémem je rosení skel zevnitř místnosti, které je zapříčiněno kondenzací vlhkosti v místnosti. Z dřevěných či plastových oken pak stéká voda na vnitřní parapet a může docházet k vlhnutí ostění a tvorbě již zmíněných plísní a opadávání malby a omítek.

Moderní okna

Plastová okna společnosti Oknoplastik svojí konstrukcí zamezují kondenzaci vlhkosti.

Nejdůležitější je větrání

Čím vyšší je teplota vzduchu, tím více se v místnosti drží vlhkost. Proto větrejte pravidelně, krátce a rychle. Daleko účinnější, než mít celý den otevřenou ventilačku, je několikrát denně otevřít na pět minut okno dokořán. Také se nebojte otevřít víc oken najednou a vytvořit v bytě průvan. Vzduch se rychle vymění, ale stěny nestačí vychladnout.

Zamezte v bytě zbytečné vlhkosti

Rosení oken nevzniká jen vlivem zimního chladného počasí. Do značné míry si vlhkost vytváříme sami vařením, zaléváním květin, koupáním, praním či věšením prádla. Řeknete si, jinak to přeci nejde.

Zde je několik tipů, jak se s vlhkostí při každodenních činnostech vypořádat:

  • V kuchyni vařte v hrncích přikrytých poklicemi.
  • Používejte digestoř.
  • Ve vlhkých místnostech také nesušte prádlo.
  • V koupelně si nainstalujte teplovzdušný ventilátor, který místnost odvětrá.
  • Při sprchování zavírejte důsledně dveře, ať vlhkost zbytečně neuniká mimo koupelnu.
  • Po bytě si také můžete nainstalovat pohlcovače

Nebraňte proudění teplému vzduchu

Rosení plastových či dřevěných oken a dveří můžete také zabránit vhodně řešeným interiérem. Dekorační závěsy, záclony, ale i květiny zamezují zásadně proudění teplého vzduchu, který se pak nedostane na sklo.

I zde existuje několik praktických rad. Během chladných zimních nocí nechávejte vytažené žaluzie tak, aby se teplo dostalo až k oknu. Roztáhněte závěsy nebo je dokonce v zimním období na čas odstraňte. Ukliďte na zimu i vysoké květináče a rozrostlé květiny. Pokud máte podlahové topení, umístěte nábytek tak, aby prostor pod okny byl volný.

Moderní okna

Společnost Oknoplastik vyrábí moderní dřevěná eurookna a termookna, která výborně těsní a minimálně se rosí.

Nábytek nedávejte do těsné blízkosti stěn

Nábytek v místnostech by měl být v zimním období alespoň pět centimetrů od stěn, aby vzniklou škvírou mohl proudit vzduch. Kondenzaci vody také omezíte vyšší pokojovou teplotou, která by neměla klesnout pod 21 °C.

Co říci na závěr? Kontrolujte pravidelně vlhkost vzduchu a hlavně dostatečně větrejte. Abychom předešli rosení oken a případným zdravotním komplikacím z plísní, doporučuji udržovat vlhkost v bytě okolo 40 %.

Zdroje fotografií: úvodní – Mach Ondřej, ekolist.cz; další v článku – oknoplastik.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *