Správný postup při pokládání vinylové podlahy

Správný postup při pokládání vinylové podlahy 

Vinylové podlahy se těší velké popularitě. Může za to jejich vysoká kvalita a přitom příznivá cena, navíc jsou vysoce odolné vůči opotřebení. Svrchní vrstva je měkká a příjemná na dotyk a díky nepřebernému množství designů mohou na první pohled vypadat třeba jako klasické dřevěné podlahy. Pokládku zvládne s trochou šikovnosti každý domácí kutil. 

Před pokládkou 

Zakoupený materiál, ať už vinylové role nebo vinylové dílce, nechte nejprve 48 hodin v místnosti aklimatizovat v místnosti, kde se bude pokládat. Přizpůsobí se tak podmínkám místnosti a vlhkosti uvnitř. Pokud budete podlahu pokládat na podlahové topení, klidně tuto dobu ještě prodlužte. Vinylová podlaha by se neměla pokládat na parkety, laminátovou podlahu nebo koberec. Povrch by měl být čistý, odmaštěný, vyrovnaný a vysušený. 

TIP: Jak pěstovat buksus?

Jak postupovat? 

Lepená vinylová podlaha se na instalaci nejsložitější a vyžaduje dokonale připravený a rovný povrch. Na podklad se nanáší speciální lepidlo, které se musí nanášet v přesném množství a nechat se odvětrat. Do něho se následně jednotlivé dílce vtisknou. Takto pokladená podlaha bude mít malou tloušťku. 

Vinylové plovoucí podlahy se k podkladu nelepí, ale kladou se volně. Jednotlivé dílce se k sobě připojují zámkovými spoji. Není tedy potřeba lepidlo ani žádné speciální nářadí, vystačíte si s ostrým zalamovacím nožem, svinovacím metrem a tužkou. Výhoda tohoto způsobu spočívá v tom, že se jednotlivé dílce dají zase snadno rozpojit a vyměnit v případě opotřebení. Jejich cena je ale o něco vyšší. 

Poslední variantou je samolepicí vinylová podlaha. Její pokládka je rychlá a snadná, spočívá v odstranění ochranného filmu a položení dílce na podklad. Doporučuje se začínat od středu místnosti. Během následujících několika dní může z dílců unikat lepidlo, to lze ale snadno z povrchu odstranit za pomocí trochy benzenu. Cena je opět vyšší

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *