Jak vybrat kamenné obklady na zeď?

Jak vybrat kamenné obklady na zeď? 

Bez obkladů a dlaždic si jen těžko lze představit koupelnu či kuchyňský kout. Díky vhodné kombinaci materiálů ale obklady na stěnu vyniknou i v obývacím pokoji či předsíni, stačí jen vybrat nadčasové materiály a elegantní design, který neomrzí ani po letech. 

Opravdový kámen, nebo imitace? 

Kamenné obklady na zeď jsou oblíbené pro svůj přírodní vzhled a strukturu. Mezi ty nejluxusnější patří bezesporu obklady z přírodního kamene, moderní technologické postupy ale na trh uvedly i věrné imitace ze sádry. Ty pak ale mají trochu jiné vlastnosti. Sádrové obklady se nehodí do míst, kde vzniká nadměrná vlhkost (tedy například koupelna) či je vysoké riziko mechanického poškození. Špatně snáší i prudké změny teplot, takže krb s ní neobložíte. Betonové obklady mají téměř shodné vlastnosti s přírodním kamenem. 

Tloušťka a rohové prvky 

Při vybírání zaměřte pozornost na tloušťku obkladů, zejména pokud jste limitovaní například okenními špaletami. Kamenné obklady začínají na tloušťce okolo jednoho centimetru. Je ale třeba dodat, že čím silnější obklad bude, tím realističtěji a přírodněji bude vypadat. Zkuste najít kompromis mezi funkčností a estetikou. 

Informujte se, jak jsou u vámi vybraného obkladu řešené rohové prvky. Některé obklady mají prvky ve tvaru písmene L, jiné se spojují do sebe nebo vyobrazují strukturu i na boční straně obkladu. A některé obklady nemají rohové prvky vůbec. Pokud však plánujete obložit pouze svislý pruh nebo jednu stěnu, nejspíš tuto informaci potřebovat nebudete. 

Jak je sladit s okolím? 

Nakonec už zbývá jen dořešit barvu a celkový vzhled obkladů. Tyto faktory jsou pochopitelně dány vkusem každého člověka a interiérem, do kterého budou obklady umístěné. Obecně můžete buď vytvořit výrazný kontrast mezi odstínem obkladu a jeho okolím, čímž se tento obklad stane dominantou, nebo ho naopak co nejvíce přizpůsobit interiéru. Vkusně vypadají i vícebarevné obklady. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *