Tesařík

Tesařík a dřevomorka: Dvě velké hrozby, které mají spadeno na váš dům

Jak spolu souvisí poměrně nenápadný zástupce hmyzí říše a plochá, korovitá houba, která nemá pevný tvar ani velikost? Oba organismy představují reálnou hrozbu pro vaše bydlení. Chutná jim dřevo, a když je nezastavíte, budete se muset pustit do nákladné rekonstrukce. Seznamte se proto s jejich základní charakteristikou a metodami likvidace dříve, než bude pozdě.

Tesařík, který si pochutnává nejen na krovech

Čeleď tesaříkovitých je obsáhlá a zdaleka ne všichni její členové působí lidskému druhu vrásky na čele. Jenomže tesařík krovový rozhodně není brouk, kterého byste si přáli doma. Libuje si ve vlhčím dřevě (především v jehličnanech) a v trouchnivějících pařezích. Rozhodně se však nevyhýbá dřevu zpracovanému, a právě v něm se může dostat do vašeho obydlí.

Druhové jméno „krovový“ evokuje představu, že si hmyz vybírá především krovy – a ano v těch se skutečně vyskytuje velmi často, ovšem nevyhýbá se ani podlahám, sloupům, plotům a dalším dřevěným útvarům. Likvidace je poměrně problematická, protože se larvy postupně prokousávají hluboko do dřevěné konstrukce. Nejlevnějším, a přitom velmi efektivním řešením je plynování. Logicky lze použít pouze v prostředí, ze kterého plyn neunikne. Neméně účinné, ale nákladnější, je použití mikrovlnného záření.

Tesařík

Houževnatá dřevomorka může narušit statiku domu

Na první pohled jde o obyčejnou houbu. Nenechte se však mýlit, dřevomorka domácí tvoří dlouhá vlákna, kterými prorůstá přes různé materiály. Když jí dáte dostatek prostoru, překoná i omítku. Obvykle se objevuje na špatně větraných místech se zvýšenou vlhkostí, ale není výjimkou, když se vyskytne v úplně novém domku. Stačí nedodržet doporučené technologické postupy nebo použít špatné materiály.

Co se týče likvidace, probíhá chemicky. Napadené dřevo je vhodné odstranit a vyměnit. Prevence spočívá v odstranění příčin vlhkosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *