Ibišek jako pokojová rostlina. Jak vypěstovat bohaté barevné květy?

Ibišek jako pokojová rostlina. Jak vypěstovat bohaté barevné květy?

Chcete si domů pořídit krásně barevně kvetoucí pokojovou rostlinu? Možná se ptáte, jakou rostlinu si do domácnosti pořídit. Doporučujeme ibišek, jehož květy sice vydrží kvést sotva jeden den, na druhou stranu interiér zkrášlí. Většina lidí ibišek pěstuje venku v truhlíku, ale málokdo ví, že se může pěstovat i v interiéru. Stejně tak málokdo ví, že se ibišku říká někdy čínská růže.  

Ibišek dnes patří k velice oblíbeným pokojovým rostlinám. Má jedinečný vzhled, při správné péči je doslova obsypán barevnými květy, jež krásně voní. Do Evropy zavítal ibišek už v polovině 18.století, jeho původ není přesně znám, ale tvrdí se, že pochází z daleké Asie, i když jeho úplně původní domovinou by měla být Afrika.  

Dnes je k zakoupení v mnoha variantách, nejčastěji ho zdobí červené květy. Pořídit si ho však lze i ve žluté, bílé nebo oranžové barvě. Obsypán může být i růžovými květy.  

Jak ibišek pěstovat 

Ibišek je však rostlina jako každá jiná, i tato květina potřebuje konkrétní péči. Dařit se mu bude hlavně na sluníčku, ovšem ne na přímém slunečním světle. Zálivku vyžaduje pravidelnou a rovnoměrnou, nejvíce ho zalévejte hlavně v jarním nebo v letním čase. V této době nejvíce roste a potřebuje proto více vody než v jiných částech roku. V období růstu se musí ibišek i hnojit, vyžaduje tvrdé hnojivo, které musí obsahovat základní živiny.  

Ibišek je třeba zazimovat 

S příchodem prvních mrazíků je třeba ibišek zazimovat, pokud ho máte na balkoně nebo třeba v altánu či pod pergolou. Neměl by se vystavovat teplotám nižším než deset stupňů Celsia, také mu nesvědčí průvan. Pokud však ibišek pěstujete po celý rok v pokoji s poměrně stálou teplotou a s dostatkem světla, nechte ho tam i přes zimu.  

Co je však důležité, je květináč. Při každém přesazování volte květináč o něco větší než ten předešlý. Nový květináč by měl být vždy aspoň o centimetr v průměru větší.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *