Co vysázet na skalku, aby kvetla po celý rok?

Co vysázet na skalku, aby kvetla po celý rok?

Skalky jsou nedílnou součástí zahrad. Zatímco někdy jsou kolem jezírka nebo rybníku, jindy se nachází před vchodovými dveřmi nebo kolem zahradního altánu či pergoly. Takové skalky bývají mnohdy chloubou žen, které se o ně starají od jara až do zimy. Ne nadarmo se říká, že krásně udržovaná a založená skalka je jako diamant – čím je starší, tím více na zahradě vyniká. Abyste se i vy starali o skalku, která jednoho dne bude skutečně jako diamant, prozradíme vám, jak ji osázet či čím ji osázet, aby se jí skutečně dařilo a aby dala co nejméně práce.  

Než se rozhodnete skalku osázet, nejdříve ji musíte vybudovat, založit. A takové založení skalky v sobě nese celou řadu pravidel. Zásadně se skalky vytváří ve kvetoucích zákoutích u cesty, u posezení na zahradě nebo u jezírka či na předzahrádce před domem. Dnes je taky velice moderní skalku vytvořit do suchých zídek. Ať už ale skalku vytvoříte kdekoli, pamatujte, že do skalek se nejvíce hodí bohatě kvetoucí trvalky nízkého trsnatého vzrůstu. Nikdy nespoléhejte na to, že trvalky z hor vydrží všechno dole v nížinách.  

Abyste ale vysázeli svou skalku skutečně něčím, co pokvete celý rok, poradíme vám, co na ni vysázet.  

Ať skalka kvete od jara do zimy 

Pokud máte zájem o skalku, která kvete od jara až do tuhé dlouhé zimy, měli byste sáhnout po nízkých letničkách, jako je kosmatec, tařice nebo šrucha. Na skalce se mimo jiné uplatní i vřesovištní rostliny, řada z nich kvete dokonce už v lednu.  

Pokud patříte k začátečníkům 

Jste začátečníkem a chcete si založit hezkou skalku, kterou se budete moct chlubit široko, daleko? Pokud ano, doporučujeme vám zkusit to s trochu jinými rostlinami, které ke svému spokojenému životu nepotřebují mnoho věcí. Doporučujeme vsadit na plaménky, kostřavy nebo lomikámen, které dobře rostou a vydrží prakticky v jakémkoli prostředí nebo prostoru. Nebojte se ani primulí nebo lnicí alpských, které jsou taky poměrně odolné vůči chybám začínajících pěstitelů. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *