Pěstování zamioculcasu

Jakých chyb se dopouštíme při pěstování zamioculcasu?

Milovníci pokojových rostlin jistě vědí, jak se starat o takový zamioculcas. V současné době se jedná o nejčastěji pěstovanou pokojovou rostlinu, čemuž se nemůžeme divit. Vždyť právě zamioculcas je zároveň tou nejméně náročnou pokojovkou, co existuje. Doporučuje se především začátečníkům, ale i těm se pěstování nemusí zrovna dařit. Mohou se totiž dopouštět hned několika chyb.

I když se o zamioculcasu říká, že je to nejméně náročná rostlina, i ona vyžaduje aspoň základní péči, v níž se dá chybovat. Pojďme si zmínit nejčastější chyby, kterých se dopouštíme, abychom se jim následně vyvarovali a aby nám nádherná, stálezelené rostlinka s lesklými listy bohatě kvetla.

1) Zaléváme málo nebo moc

Nejčastěji je problém v zalévání. Buď zaléváte málo, nebo naopak až příliš. Zamioculcas nepotřebuje příliš vody, nemá však rád ani velké sucho. Když ho přelejete, může ho napadnout hniloba stonku. Jestliže substrát vyschne, logicky uschne i celá pokojová rostlina.

Při zalévání může být nejlepším pomocníkem špejle. I když se substrát může zdát suchý, uvnitř suchý být nemusí. Než kytičku zalijete, špejli zapíchněte do substrátu a podívejte se, jestli na ní ulpěl či nikoliv. Pokud ano, takzvaný „zazík“ má ještě dostatek vody, kterou potřebuje. Pokud ne, je načase kytku zalít.

2) Nepřesazujete

Nyní si položte ruku na srdce a odpovězte si na to otázku, jak dlouho je zamioculcas součástí vaší domácnosti. Je její součástí už několik let? V tom případě si položte další otázku, kdy jste ho naposledy přesadili? Na přesazování se nesmí zapomínat. I když to není aktivita, kterou vykonáváte dnes a denně, je nutné ji vykonávat.

3) Je na místě se suchým vzduchem

Zejména v zimě vadí této pokojové rostlince suchý vzduch. Ten se drž především v panelácích, ale samozřejmě se i s ním dá něco dělat. Používejte častěji rozprašovač nebo vedle květináče postavte misku s vodou, která zvlhčí vzduch kolem květiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *