Použití rychlovarné konvice: nedopouštíte se nebezpečné chyby?

Použití rychlovarné konvice: nedopouštíte se nebezpečné chyby?

Rychlovarná konvice je běžnou součástí mnohých domácností. Je to totiž skvělý způsob, jak si již za několik vteřin zahřát vodu na přípravu čaje nebo kávy. Při jejím používání se ale lidé dopouští jedné chyby, která se neustále opakuje. Tato chyba může způsobit zhoršení vašeho zdravotního stavu, jestliže s tímto zvykem nepřestanete. Co je nejčastější a nebezpečnou chybou při používání rychlovarné konvice? 

Nepřevařujte vodu znovu 

Většina lidí do konvice nalije více vody, než pak spotřebuje. Je to naprosto běžný jev, protože jen málokdo z nás spotřebuje minimální množství vody, které je doporučené pro zahřátí v konvici. Co uděláte se zbylou vodou? Správným řešením je, že byste ji měli vylít (popřípadě použít třeba na čištění něčeho). Rozhodně byste ji neměli nechat v konvici a znovu ji převařovat. I vodu, kterou přilijete do již převařené vody, můžete považovat za „kontaminovanou“. V čem spočívá problém převařené vody? 

Čím více převařujete, tím je riziko vyšší 

Jedno převaření vody je tak akorát. Je to dokonce žádoucí, protože vodu zbavujeme plynů a těkavých látek. Je ale třeba pamatovat na to, že každé další převaření už je nežádoucí. S každým dalším převařením se mění složení vody víc a víc. Takže nakonec můžete dosáhnout vody, která bude obsahovat velké množství škodlivých látek, jako je například arsen, fluorid, dusičnan a vápník. Vápník pocházející z převařené vody může v lidském těle způsobit vznik ledvinových a žlučových kamenů. 

Riziko několikrát převařené vody 

Kromě již zmíněných žlučových a ledvinových kamenů může několikrát převařená voda vést k mnohým horším zdravotním účinkům. Tak například dusičnany považujeme za toxické látky, které mohou způsobit rakovinu. Fluoridy mohou poznamenat zejména naše děti, protože ovlivňují jejich neurologický vývoj. Mohou tedy mimo jiné způsobit to, že děti budou mít nižší IQ, než by mohli dosáhnout. Nejhorší je arsen, který vede ke kardiovaskulárním onemocněním, neplodnosti a vývojovým poruchám. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *