Jak letos zvládnout pěstování malin?

Jak letos zvládnout pěstování malin?

Jaro nám klepe na dveře, což znamená jediné – začíná čas pěstování všeho, co máme nejraději. Ať už si plánujete vypěstovat maliny, jahody nebo brambory, ptáte se, jak docílit úspěšné úrody, kterou bude okolí závidět. Pojďme se společně podívat na maliny, které nejen, že skvěle voní, ale také fantasticky chutnají. 

Na stanovišti záleží 

Maliny můžeme popsat jako drobné plody, které mají většinou růžovou až červenou barvu. Jsou obrovským zdrojem vitamínů a minerálů, i proto je mnozí nutriční specialisté doporučují zařazovat do svého jídelníčku. Navíc jsou plné antioxidantů čili z těla pomáhají vyhánět škodlivé látky a toxiny. 

Abyste se radovali z velké úrody malin, neklaďte největší důraz výběru semínek, i když ano, i tento krok je důležitý. Důležitější je však najít ideální stanoviště pro keřík, aby byl brzy plný lahodného ovoce. Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité, případně hlinité stanoviště, kde bude půda mírně kyselá. Zamokřené půdy jsou nevhodnost sama, rostliny zde pak trpí houbovými chorobami.  

Hledejte také místo, kam bude svítit sluníčko. Je sice pravdou, že i ve stínu se maliníku daří, ale bohužel na těchto místech méně plodí. Holt, je to stále ovoce, které potřebuje hlavně sluneční paprsky k tomu, aby dozrálo. 

Sázejte včas 

Klíčem k úspěšnému pěstování malin je především dodržení ideálního času určeného k vysetí. Maliník se sází zpravidla buďto na podzim, nebo časně zjara, a to zhruba dva až tři metry vzdáleně od opory z drátěného pletiva. Nezapomínáme je rozprostírat, aby jejich kořínky nebyly vzájemně nijak omezovány. 

Na zálivku nezapomínejte 

Ve chvíli, kdy budete mít keříky zaseté, nezapomínejte na zálivku. I když je pravdou, že rostlina se nemá přelévat, v době léta, kdy se maliny ukazují světu, je zálivka víc než nutností. Pokud bude zálivka dostatečná, podpoří se tím nejen růst ovoce, ale také chuť a velikost malin.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *