Provence u sebe doma: jak si přenést část jižní Francie do interiéru?  

Provence u sebe doma: jak si přenést část jižní Francie do interiéru?  

Nekonečně dlouhá levandulová pole, teplé a slunečné počasí po většinu roku a destinace mnoha turistů z celého světa. To je Provence, oblast v jižní Francii, kde je vše krásné, romantické a dechberoucí. Jak si tento krásný a vzdušný styl přenést k sobě domů a které prvky dodají interiéru ten správný francouzský nádech?  

Světlé barvy jako základ  

Když se řekne Provence, řada z nás si vybaví fialovou, barvu levandule. Jistě, i tu je možné do interiéru zapojit, nicméně rozhodně by neměla být jeho základem. Naopak, francouzské domovy na jihu mají nábytek i doplňky stavěny především na bílé a krémové barvě. Ty vyvolávají svěží a elegantní dojem a perfektně se k nim hodí právě jemná levandulová nebo jiné pastelové barvy. Dalším výrazným prvkem domů na jihu Francie je i to, že je nábytek lehce oprýskaný. Pozor, ne zničený a poškozený, má jen lehkou patinu.   

Pokud chcete světlý interiér ozvláštnit a rozbít, je možné jej doplnit šedými prvky, ty by však neměly být na velkých plochách, mělo by se jednat spíš o doplňkovou barvu. Zkuste tedy šedou natřít kredenc, nebo si pořiďte stylové šedé křeslo, ve kterém budete hltat stránky knih.   

Méně je někdy více  

Jakmile máte hotový základ ve světlých barvách, je čas na doplňky a oživení interiéru prvky s pastelovými barvami. Můžete si vybrat z fialové, jemné růžové, zelené, žluté či modré, ale vždy si dávejte pozor na vzájemné kombinace. Přeci jen, některé odstíny spolu prostě neladí a v jinak krásném prostředí by nedělaly společně dobrotu.  

A jak výraznější barvy zakomponovat do celkového designu? Přece ve formě doplňků. Skvěle vypadají například polštářky na pohovce či křesle nebo jemné keramické doplňky, třeba mísa na ovoce nebo porcelán v kuchyni. Právě díky těmto malým detailům si můžete připadat celý rok jako na dovolené!  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *