Jak si vypěstovat svou vlastní anturii?

Jak si vypěstovat svou vlastní anturii?  

Je jednou z nejtypičtějších rostlin, která se používá do vázaných květin. Řada z nás si ji pojí se svatbami a dalšími významnými událostmi, v hlavě nosíme to, jak vypadá ve váze. Řeč je o anturii, která je mnohem víc než jen ideální květina do pugétu. Věděli jste například, že si ji můžete sami vypěstovat na zahradě, terase nebo na balkóně?  

Světla ani ne moc, ani málo  

Vypěstovat si svou vlastní anturii není totiž žádná věda. Potřebuje jen několik základních podmínek, díky kterým bude prosperovat a růst do krásy! Základem je zvolit místo s nepřímým sluncem, které by rostlinku mohlo poškodit. Nicméně anturie světlo ke svému rozkvětu potřebuje, tudíž najděte nějaký kout nebo zákoutí, kde je polostín nebo denní světlo bez přímých slunečných paprsků.   

Vlhko na listech i v zemině  

Jako řada z nás, i anturie má ráda teplo, a to ideálně okolo 20°C. Další podmínkou je neustále vlhká zemina, která ale musí být tak akorát. Rostlinka totiž nemá ráda přemokřenou půdu. Při zalévání také dbejte na to, aby voda byla odstátá a nebyla tvrdá – ta jí jenom uškodí.   

Kromě vlhké půdy vyžaduje anturie pro nejlepší růst také poměrně vysokou vzdušnou vlhkost, a to okolo 60 až 80 %. Je proto dobré ji rosit, nicméně se při tom vyhněte květům, které by jinak získaly nevzhledné skvrny. Podpořit květinu můžete i tekutým hnojivem, které pomůže zejména v období jara, léta a brzkého podzimu, tedy od zhruba března do října. Jednou za dva roky je dobré rostlinu přesadit a dát jí novou vzdušnou zeminu.   

A pokud si svou krásnou anturii budete chtít rozmnožit, je tak možné učinit řízkováním, nebo přímo ze semene. Druhá možnost je ale vhodná spíš pro zkušené pěstitele, nicméně množení je vhodné provádět od března do srpna – třeba právě při tom přesazování do nové půdy.   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *