Letní řez stromů a keřů

Jak provést letní řez stromů a keřů

Během léta je velmi důležité se o zahradu starat. Je nutné zalévat zeleninu, kterou na zahradě pěstujeme, a to zpravidla ráno a večer. V jiných částech dne sluníčko pálí tak ustavičně a nebezpečně, že může zeleninu spálit. Kromě zalévání zahrady je nutné také sekat trávu a stejně tak je třeba řezat stromy a keře. Jedná se o potřebnou údržbu ovocných stromů a keříků, které se tak regenerují. Mnozí lidé se bohužel dopouštějí jedné velké chyby, a sice prořezávají stromky až po sezoně. Je to bohužel rozšířený mýtus, který dlouhodobě koluje mezi zahrádkáři. Stromy a keře by se měly řezat během léta, a to hned z několika důvodů.

Proč je třeba řezat stromy a keře v létě?

Jak jsme zmínili, řezat stromy až po sezoně, to je jedna velká chyba, které se dopouští nejeden zahrádkář. Stromy a keře by se měly řezat právě nyní, ještě v létě, a to z toho důvodu, že během léta se omezí bujení a podpoří se stavba květních pupenů. To přispívá k budoucí větší, kvalitnější a bohatší úrodě, které se letos kdekdo nedočkal.

Prořezávat by se měly všechny ovocné stromy. Ať už máte na své zahradě meruňky, hrušky, trnky nebo jabloně či jiné dřeviny, nezapomeňte provést řez ještě do konce letošního léta.

Prořezávání stromků jako nedílný součást údržby zahrady

Prořezávání stromků přispívá k bohatší a kvalitnější úrodě. Začít by se mělo už v polovině června, kdy by mělo dojít k prořezání zejména mladších stromků, které jsou vysázené na podzim. Větve by se měly zkrátit klidně až o polovinu.

V červenci dochází k řezu jádrovin, což jsou zejména hrušky a jabloně. Také do skupiny jádrovin patří višně či slivoně. Prořezání po nebo před sklizní je nutné z toho důvodu, aby se podpořil hojivý zával po obvodu ran. To vede následně ke kvalitnější a lepší úrodě.

V srpnu se musí prořezávat zejména peckoviny, což jsou broskve, meruňky, slivoně či případně švestky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *