Jak navrhnout zahradu?

Jak navrhnout zahradu? 

Přemýšlíte o tom, že byste už nyní začali plánovat, jak to na vaší zahradě bude vypadat po dlouhé zimě? Pravděpodobně dá toto chladné období zahradě zabrat, proto se maximálně vynasnažte ji naplánovat tak, ať se dá alespoň vzhledově co nejdříve do kupy. Při plánování, respektive navrhování zahrady pamatujte na rostliny nebo dřeviny, které už na vaší zahradě sídlí. Jejich odstranění pravděpodobně nepřichází v úvahu, proto je do plánů zakomponujte.  

Papír a tužka jako vaši nejlepší přátelé 

Aby bylo plánování skutečně efektivní, měli byste mít po ruce neustále tužku a papír. S pomocí těchto dvou společníků budete moct zakreslit, kde se aktuálně nachází stávající dřeviny a rostliny a také to, kde se nachází i jiné nezpevněné nebo zpevněné plochy.  

Ze všeho nejdříve na papír nakreslete základní strukturu budoucí zahrady čili takzvanou kompozici. Tím dojde k vymezení určitých ploch k osázení a zatravnění, případně zpevnění. A dle toho se vám bude už s lehkostí hrát s tím, co konkrétně bude v záhonech sídlit. 

Měřítko tvarů používejte 

Velmi důležité je takzvané měřítko tvarů, které v zahradě nezapomeňte používat. Je jím ve skutečnosti dům, na základě kterého se vám podaří při navrhování zahrady hrát s jednotlivými plochami nebo tvary linií.  

Obecně platí, že zahradní rostliny by měly vždycky korespondovat s rozměry domu. Titěrné záhonky nebudou vedle robustní stavby zrovna viditelné, vedle takového mohutného stromu byste měli zasadit spíše také mohutný strom než titěrný záhonek plný narcisů.  

Zohledněte čas 

Už při navrhování však mějte na mysli, že čas plyne jako divý. A že ještě několik měsíců i po vysázení velkého mohutného stromu může být na zahradě do jisté míry nerovnováha. Je nutné, abyste si zahradu představili až po pár letech, o to víc bude navrhování snazší. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *