Jak pracovat s barvami v interiéru?

Jak pracovat s barvami v interiéru? 

Barvy v interiéru umí člověka potrápit. Také proto bychom se s nimi měli naučit zacházet co nejvíc to půjde. Právě jednotlivé barevné odstíny tvoří hlavní výrazový prostředek, který upoutá naši pozornost prakticky ihned, co vkročíme do místnosti. Jenže ne vždycky hrají barvy v náš prospěch. Někdy jsou spíše na škodu, protože v nás nevyvolávají dobré pocity. Pojďme přesně tomuto předcházet a naučme se, jak s barvami v interiéru tedy pracovat co nejvíce to jde. 

Rozhodující jsou světové strany i velikost příbytku 

Pokud chcete svou domácnost zahalit do nejlepších a nejhezčích barev, měli byste zvážit několik faktorů. Abyste předcházeli tomu, že se v interiéru nebudete cítit zrovna nejlépe, vyplatí se například zvážit světové strany. Ze které strany k vám putuje co nejvíce přirozeného světla? A jak velký interiér máte? I velikost příbytku totiž do značné míry rozhoduje. 

Zatímco do menších interiérů se hodí pouze světlé tóny, které domácnost opticky zvětší, v případě větších interiérů se nebojte ani o ty tmavší barvy, které interiér příliš nepohltí, pokud je velký. 

Obecně však záleží na tom, jak sami chcete interiér vnímat. Je rozdíl mezi tím, jestli chcete, aby byl interiér rozlehlý nebo aby naopak působil příjemně uvolněně a útulně. 

Harmonii získáte zvolením tří barev 

Abyste to s barvami v interiéru nepřehnali, vyplatí se zvolit si tři barvy, ve kterých budete celou místnost zařizovat. Harmonii získáte tím, že si vyberete z barevného kruhu takové tóny, které se nachází v takzvaném rovnostranném trojúhelníku. Tím největším základem, respektive tu největší plochu by měla obsáhnout nejméně výrazná barva, taková neutrální, kterou doplníte i výraznější. Ten největší kontrast by se měl v interiéru nacházet opravdu jen zřídka.  

Barevný kruh je ostatně fantastický pomocník při vybírání barev nejen do našich rodinných domácností, ale také do kanceláří nebo jiných interiérů. Kromě toho, že bychom měli brát v potaz barvy nacházející se v rovnostranném trojúhelníku, hledejte také soulad barev sídlících v těsné blízkosti. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *