Komíny a tepelná čerpadla, aneb seznamte se s trendy ve vytápění domácností

Komíny a tepelná čerpadla, aneb seznamte se s trendy ve vytápění domácností

Jak vytápět nemovitosti? To je v současně době otázka do pranice. Nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí nás sužuje energetická krize, před kterou se musíme všemi možnými prostředky chránit. Vždyť kdo by chtěl čelit vysokým částkám na každoročním vyúčtování, že ano? Mezi aktuální trendy se proto znovu po letech zařadilo tepelné čerpadlo nebo klasické komíny, na které se v posledních letech zapomnělo. 

Zájem o úsporná opatření roste

Podle posledních průzkumů zájem o fotovoltaiku, tepelná čerpadla, ale také zmiňované běžné kotle na biomasu rapidně roste. A v posledních dvanácti po sobě jdoucích měsíců to platí dvojnásobně. Důvod je prostý – zmiňovaná energetická krize, která člověka nutí šetřit. 

Pokud se podíváme na opěvovaná tepelná čerpadla, řekneme, že se jedná o jeden z nejekologičtějších způsobů nakupování. Oproti vytápění plynem může právě toto přinést nemalou úsporu finančních nákladů, i když prvotní investice je o něco dražší než pořízení jiného zdroje tepla. 

Na druhou stranu je možné pořizovací cenu rapidně snížit, a to pokud se požádá o státní dotaci. Finanční příspěvky, které se lidem v rámci žádostí schvalují, se dotýkají velmi často až padesáti procent způsobilých prvotních nákladů. 

Emocionální nebo racionální řešení?

Aktuální doslova masivní zájem o tento typ úsporných opatření vyvolává zejména v odbornících rozporuplné pocity. I když se sice jedná o racionální rozhodnutí, respektive logické, ve většině případů rozhodují emoce. Jenže emoční rozhodnutí velmi často a velmi brzy pomine a na to je třeba pamatovat. 

Je důležité před koupí tepelného řešení zvážit svou individuální situaci. I když mluvíme o jednom z nejekonomičtějších řešení a možností, jak uspořit za energie, není to vhodné řešení pro každého. Některé domy si zaslouží něco kapku jiného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *