Jak by měla vypadat kuchyně na chalupu

Jak by měla vypadat kuchyně na chalupu 

Pokud chcete, aby vaše kuchyň ladila s místem, kde se chalupa nachází, dejte si čas na prostudování původní architektury. Mohou vám k tomu posloužit místní skanzeny, kde najdete mnoho inspirace. Než se do toho pustíte, máme pro vás pár tipů.  

Kuchyňská sestava 

Možná jste si všimli, že kuchyňská sestava na chalupách se povětšinou sestává pouze z několika uzavřených skříněk a otevřených polic. Je to takové navázání na tradici, protože v dřívějších dobách lidé taková obydlí zařizovali skromně. Dnes je to spíše stylistický důvod než finanční.  

Proto i v dnešní době v kuchyni najdeme pár skříněk doplněných o police se zarážkami, které slouží zároveň jako odkapávač. Můžete sem uložit hrnky, talíře a poklice. Pokud plánujete umístit do kuchyně ostrůvek, velmi efektivní jsou také ze stropu zavěšené rámy, na které můžete položit nádobí či větší kuchyňské nářadí. Někteří by mohli namítnout, že takový způsob není moc praktický, jelikož se na nádobí neustále práší. Pokud sem však umístíte často užívané nádobí, prach se ani nestihne usadit a výsledný dojem vypadá opravdu stylově! 

Tři zóny kuchyně 

Nezáleží, zda zařizujete kuchyni domů nebo na chalupu, pravidla jsou stejná a měla by se dodržovat, protože zaručují uživatelský komfort. Kuchyň lze rozdělit na 3 zóny: zóna skladování potravin (chladnička, mraznička, spíž), zóna vaření (pracovní plocha, sporák, trouba) a mycí centrum (dřez a jeho nejbližší okolí). V ideálním případě by tyto zóny měly tvořit rovnostranný trojúhelník s délkou strany 90 cm. Takto dosáhnete dostatečného místa pro pohodlný pohyb, a navíc máte vše po ruce. Realita je však mnohdy jiná, a proto se musíte přizpůsobit a zapojit selský rozum. Když přijdete s těžkým nákupem, oceníte zónu skladování potravin v blízkosti dveří. Ideálně by v blízkosti měla být i pracovní zóna, kde také můžete uložit nákup. Při vaření se nejvíce odehrává mezi varnou a mycí zónou, proto je praktické umístit obě zóny do jedné linie.  

Jaké materiály zvolit 

Aby místo působili autenticky, doporučují se zvolit materiály, které jsou typické pro místo, kde chalupa stojí. Obecně ale nic nezkazíte použitím dřeva a dalších přírodních materiálů jako jsou kámen či keramika. Pokud chcete kuchyň oživit barvami, použijte dřevěná, barevně lakovaná dvířka a mezi horními a spodními skříňkami se budou krásně vyjímat keramické obklady. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *