Magická mandragora jako nejstarší léčivka světa

Magická mandragora jako nejstarší léčivka světa

Jaké rostliny pěstujete na své zahrádce? Možná se mezi pěstovanými rostlinami najde také magická, leč krapet záhadná rostlina, kterou známe pod názvem “mandragora”. Mandragoru taktéž můžete znát pod jejím druhým označením či názvem pokřín obecný. Dnes se jedná o vůbec nejstarší léčivou rostlinu na světě, o které se toho však ví stále velice málo.  

Mandragora je rostlina, která pochází ze Středozemí. A jak již bylo zmíněno, jedná se o vůbec nejstarší léčivku světa. Rostlina se zařadila díky svým plodům do čeledi k rostlinám rajče nebo brambory. Dnes dokonce existuje několik druhů této rostliny, bohužel se mezi druhy najde i jedovatý druh, kterým je zmiňovaný pokřín obecný. Ten se stal kupodivu tím nejznámějším druhem.  

Mandragora jako rostlina opředená mýty a pověstmi 

Věděli jste, že mandragora je rostlina, kolem které koluje celá řada mýtů a také pověstí? Jedná se o rostlinu, která je známá už od středověku, kdy se věřilo, že vyrůstá jenom pod šibenicí nebo v místech, kam dopadá pot či moč odsouzeného člověka. I díky této pověsti se jí mezi lidmi začalo říkat šibeničník nebo také ďáblova panenka.  

V době, kdy se toho o mandragoře vědělo ještě méně než dnes, ji trhali jenom jedinci, kteří měli dost odvahy. Pokud se totiž rozhodli pro trhání této rostliny, šlo o nebezpečné sbírání. Tradovalo se totiž, že ten, kdo vytrhne mandragoru ze země, její kořen zabije.  

I proto se často mandragory trhaly o půlnoci, a to tak, že je vytrhl pes, který k nim byl přivázán. Musely se však vždy zacpat uši, jelikož křik této rostliny mohl člověka připravit o život.  

Mandragora jako léčivka 

Jak jsme zmínili, v současné době existuje celá řada nejrůznějších druhů této rostliny. Zatímco nejznámější je jedovatý druh, jiné druhy jsou tělu prospěšné, dokonce léčivé. Léčivé účinky rostliny zvané mandragora využíval už i Hippokratés, který věděl, že mandragora působí proti žlučníkovým chorobám nebo proti bolestem hlavy. Kromě toho dokáže léčit popáleniny, také pohmožděniny nebo ulevuje svalům v době, kdy bolí.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *