Mini zahrada ve sklenici

Mini zahrada ve sklenici

I v tom nejmenším bytě můžete mít vlastní zahradu, o kterou se navíc nebudete muset téměř vůbec starat. Vlhkomilné terárium vyrobíte z větší sklenice, zavařovačky nebo lahve během chvilky a nádherně ozdobí interiér nebo z něj bude perfektní dárek pro vaše přátele. 

Sklenice nebo lahev, kterou budete používat, by měla být dokonale čistá a suchá. Vybírejte takovou, která má širší hrdlo, aby se vám dovnitř lépe umisťovaly rostliny a dekorace. Samozřejmě to jde i s úzkým hrdlem, bude to ale chtít více trpělivosti a dlouhou, tupou pinzetu. Lahev také musí být uzavíratelná. 

Jaké rostliny vybrat? 

Výběr rostlin je naprosto klíčový, aby terárium prospívalo. Hlavní kritéria, kterých byste se měli držet, jsou dvě – rostlina musí být vlhkomilná a co do vzrůstu malá. Dobře se zde bude dařit pokojovému břečťanu, citlivce stydlivé, domácímu štěstí, menším kapradinám, fitónii, voděnce nebo plazivému fíkusu. Řízky rostlin, které použijete, by měly mít alespoň malé kořínky. 

Jak na výrobu? 

Jsou dva způsoby, jak postupovat. Jednodušší, který funguje jen u sklenic, které mají víčko s vyšším okrajem, spočívá v tom, že do víčka upěchujete trochu hlíny a navlhčíte rozprašovačem. Do ní zasadíte vybrané rostliny a okolí pokryjete mechem. Můžete přidat i oblázky nebo jiné dekorace. Pak opatrně vezměte sklenici a zašroubujte ji na víčko. 

Druhý způsob můžete použít u sklenic s nízkým nebo korkovým víčkem. Nasypte na dno sklenice vrstvu drobných kamínků, přes ně několik centimetrů vlhkého substrátu a do něj opět zasaďte rostliny. Kořeny musí být zcela přikryté. Ozdobte mechem, oblázky, kůrou a podobně. Pokud se sklenice v procesu zašpinila, otřete ji ubrouskem. Pak sklenici zavřete a umístěte na pohostinné místo.  

O vlhkomilné terárium už není třeba se dále starat, vlhkost v něm bude cirkulovat. Pokud by stěny sklenice byly příliš orosené, stačí na pár minut sklenici otevřít a nechat vyvětrat. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *