Venkovní orchideje

Pěstujeme venkovní orchideje. Jak na to, abychom se kochali velkým množstvím květů?

Svou zahradu můžete zpestřit čímkoli. Samozřejmě nejdůležitější je krásný trávník, který je pýchou celé zahrady a který se nejvíce zasluhuje o dobrý první dojem, ovšem druhým nejdůležitějším jsou květiny, které se na zahradě nachází. Pokud květiny milujete, je třeba jimi posít celou zahradu, ovšem buďte originální a nezůstávejte jen u jiřin, divizen nebo u lilií, které pěstuje také soused. Buďte výjimeční a pěstujte konkrétně zahradní orchideje, takzvané pleione, které nejsou tak časté, přesto jsou krásné.

Pleione – jinými slovy venkovní orchideje pochází z dalekých Himalájí. Jedná se o zemní orchideje, které rostou v obrovských nadmořských výškách (obvykle ve výšce 1200 až čtyři a půl tisíce metrů nad mořem). Nejčastěji je najdete v obklopení mechů nebo ve skalách, tudíž dělají skutečně krásné zátiší himalájským horám.

Jejich pěstování na zahradě však není tak snadné, jako například pěstování jiřin nebo jiných podobných známých a častých venkovních rostlin. Pleonie jsou vzácné, doposud bylo objeveno jenom několik málo druhů, které se nejčastěji vyskytují ve volné přírodě. Najdou se však druhy, které se výhradně pěstují doma, ovšem jelikož jejich pěstování nepatří k nejsnazším, v České republice nalezneme jenom hrstku pěstitelů.

Jak na pěstování venkovních orchidejí

Venkovní orchideje je třeba zasadit do půdy skládající se ideální z drcené kůry, z mladé hrubovláknité rašeliny a z tříděného perlitu, který je smíšený s dřevěným uhlím. Není na škodu přisypat do substrátu i kopaný písek, který orchidejím prospívá, neškodí.

Po výsadbě nesmíme zapomenout na hnojení.

Pozor na vlhko a mráz

I když se pleonie ve volné přírodě nachází v horách, nejsou mrazuvzdorné a vadí jim mráz i vlhko. Raději venkovní orchideje pěstujte v květináčích nebo v miskách, které v případě mrazu nebo vlhka schováte dovnitř do domu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *