Vistárie vyrazí dech. Už ji máte na své okrasné zahradě?

Vistárie vyrazí dech. Už ji máte na své okrasné zahradě?

Okrasná zahrada nemusí být jenom o starých známých gerberách, jiřinách nebo o růžích. Člověk si může na své zahradě vypěstovat také dech beroucí vistárie, kterým se také jinak přezdívá popínavá kráska. Pravdou je, že z bílých či fialových květů, jež jsou uspořádány do hroznů, zrak přechází. Nemůžeme se divit tomu, že se vistárie označuje za tu nejkrásnější popínavou rostlinu na světě.  

Pokud byste svůj kousek zahrady chtěli proměnit na doslova dokonalé místo, které se bude přirovnávat k pohádkovým krajinám, pak neváhejte a vistárie si na svou zahradu umístěte. Vistárie může do vyrůst až do půl metru, často se však kupuje vistárie v podobě stromu. Květy na této popínavé rostlině jsou opravdu dech beroucí, ovšem jsou velmi cenné a pěstitel si na ně musí počkat klidně i osm dlouhých let, které uplynou od výsadby. Vistárie na sebe zkrátka nechává dlouho čekat.  

Než však prozradíme, jak ji pěstovat, je třeba ještě zmínit, že se jedná o jedovatou rostlinu, která by se tedy neměla pěstovat na zahradách, kde se nachází a pohybují děti nebo zvířata, která mohou dřevinu olíznout.  

Sázejte na jaře 

Ptáte se, kdy je ideální doba na sázení vistárie? Ideální doba je zejména během jara, kdy sazenice ještě předtím předpěstujete v květináči. Doporučujeme ji umístit na místo, kde nebude foukat ledový severní vítr, před větrem by měla být rostlina chráněná. Co se týče půdy, doporučujeme sázet do hlinité, propustné půdy, která bude mít dostatek živin.  

Při výsadbě si dejte pozor na to, ať není dřevina příliš u zdi. Mohla by se totiž začít doslova plazit po zdech, které bude rázem ničit, je totiž hodně těžká hlavně po dešti.  

Co dalšího je třeba vědět o pěstování vistárie 

Kromě toho je také třeba vědět, že vistárie potřebují pravidelný řez, aby dobře rostly a kvetly. To dělejte během jara, v létě ji schovejte do stínu a na podzim ponechte zažloutlé lístky zažloutlými lístky.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *