Zasazení leknínů

Víte, jak správně zasadit lekníny?

Jezírko má na své zahradě kdekdo. Je to krásný doplněk, který zahradu skvěle oživuje. Aby však jezírko bylo krásné na pohled, musí v něm být lekníny, které bohužel ne kdekdo umí správně zasadit tak, aby mu rostly do celé své krásy. Aktuálně jsou lekníny velice atraktivní rostliny, které by měly být součástí každého zahradního jezírka. Doporučujeme je sázet i do menšího jezírka nebo naopak do velké vodní nádrže.

Otázkou však je, jak se správně vysazují. Přece jenom to jsou vodní rostliny, nikoliv ty běžné, které sázíme do hlíny či jiného substrátu.

Kdy je nejlepší doba pro jejich vysázení?

Co se týče samotné výsadby, nyní je pravý čas. Odborníci doporučují sázet lekníny během května a června, což je doba, kdy je venku už poměrně teplo a kdy nehrozí žádné zimní mrazíky, které by překazily zakořeňování rostliny.

Lekníny se sází na dno jezírka

Ideální je, když lekníny nasadíme do vypuštěného jezírka. Ovšem to je možné jenom u jezírek, které jsou hlubší než šedesát centimetrů. Je to z toho důvodu, že jenom tato jezírka umožňují rostlině bez problémů přezimovat. Menší jezírka tuto možnost nemají, proto je musíme zasadit klasicky do plastového koše. Ovšem i tato možnost má své výhody. Díky plastovému koši můžeme s rostlinou jakkoliv manipulovat, během zimy koš s rostlinou lehce přeneseme do míst, kde nám vadit nebudou, například do sklepa, kde obvykle přečkávají zimu i jiné venkovní květiny, například muškáty.

Podle čeho leknín vybíráme

Během koupě leknínu zjistíte, že existuje hned několik druhů, z nichž si můžete vybírat. Vždy tak vybírejte podle několika kritérií, a sice berte v úvahu velikost, hloubku a umístění vašeho jezírka. Taky mějte na mysli velikost a tvar koše, do něhož leknín zasadíte, pokud ho už máte koupený.

Běžně si vystačíte s jednou jedinou rostlinou, protože se leknín skutečně hezky rozkvete a rozvine.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *