Sprchový kout walk-in: seznamte se

Sprchový kout walk-in: seznamte se 

Už jste slyšeli o sprchovém koutu walk-in? Stále častěji se objevuje v českých domovech. Jde o otevřený sprchový kout, který skvěle dokáže splynout s koupelnou a lze propojit například s ložnicí. Jeho instalaci byste však měli zvážit, i přesto že vypadá krásně, má své nevýhody.  

Pro a proti 

Pokud hledáte něco designového, to walk-in rozhodně splňuje. Je nadčasový a také za příznivou cenu. Zřejmě byste očekávali větší investici, ale walk-in je vlastně jednoduchá sprchová zástěna. Když však přejdeme k praktické stránce koutu, najdeme pár nevýhod. První je netěsnost koutu, a tak voda během sprchování cáká ven. Vysvětlení je jednoduché, nemá dveře. Druhou nevýhodou je, že absence dveří také znemožňuje udržení páry uvnitř koutu. Ta odchází rovnou do prostoru a v koutě je tak větší zima.  

Prostorová náročnost 

O sprchovém koutu walk-in můžete přemýšlet, i když máte malou koupelnu. Nicméně byste měli počítat s větší náročností na prostor. Rozměr klasického sprchového koutu je 90 x 90 cm. Pokud se rozhodnete kout umístit ke stěně dlouhé 90 cm, brzy si vytopíte koupelnu. Stěna by měla mít minimálně 120 cm, abyste zamezili vodě cákat mimo kout.  

Důležitým rozměrem je také šířka sprchového koutu, která závisí na celkovém prostoru koupelny a na náročnosti při sprchování. Minimální šířka je 75 cm, ale doporučuje se 90–100 cm.  

Materiál 

Nejčastějším materiál využívaným pro sprchové kouty walk-in je bezpečnostní sklo silné okolo 6–8 mm. Je stabilní a pevné a můžete vybírat z několika variant: čiré, vybroušené, matné či mléčné. Odborníci nedoporučují, abyste sklo kupovali u sklenáře. Deska se totiž kotví a silikonuje. Koupelnová vlhkost se časem dostává do spoje a začíná plesnivět. To se vám u zástěny přímo od výrobce nemůže stát.  

Žlab nebo vanička s odtokem?  

Volba je jen na vás. Sprchový žlab splyne s dlažbou, a tak bude celek vypadat elegantněji. Sprchová vanička zamezí úniku vody, je-li kout špatně vyroben. Jakoukoliv variantu zvolíte, pamatujte, že podlaha uvnitř koutu by měla mít spád okolo 2-3 %.  

Údržba  

Stejně jako klasické sprchové kouty je i walk-in opatřen úpravou anti-plag, která zamezuje tvorbě vodního kamene. Kout se tak čistí a udržuje jednoduše  a úpravu anti-plag nemusíte nikdy obnovovat, tudíž je naprosto bezúdržbová. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *