Vypěstujte si vlastní mango! Jak na to?

Vypěstujte si vlastní mango! Jak na to? 

Exotické ovoce, které nám připomíná teplé krajiny a léto. To je mango. Sehnat ho v supermarketu dnes již není nic složitého, mají ho všechny větší řetězce, nicméně dovozu odpovídá i cena. Dobrou zprávou je, že si ho můžete vypěstovat i doma. Budete mít vlastní plod, budete vědět, čím ho hnojíte, a ještě vás vyjde levněji. Jak na to? 

Pecka z ovoce jako základ 

Základem pěstování je mít pecku z manga. První investici v supermarketu tedy skutečně budete muset udělat. Jakmile si na jeho dužině pochutnáte, vnitřek nevyhazujte a těšte se na vlastní rostlinu. Pecka, kterou budete pro pěstování používat, by měla být ze zralého plodu, který poznáte podle žlutočervené slupky, měkčí dužiny a po rozkrojení bude do oranžova. Jakmile mango sníte, pecku omyjte tak, aby na ní nezůstala žádná dužina.  

Takto očištěná slupka je již připravena k sázení, pokud chcete její růst urychlit, zbavte ji tuhého obalu, který obklopuje semeno. Obal odstraníte tak, že pecku na několik hodin ponoříte do vody a potom obal naříznete a vyndáte jeho vnitřek – ono semeno. Dávejte však pozor, abyste semeno nepoškodili, pak by už nemohlo vyklíčit.  

Semeno (nebo celou pecku) pak zabalte do vlhkého ubrousku nebo vaty a dejte do sáčku. Vše udržujte neustále vlhké a pak uvidíte, že do několika týdnů semeno začne klíčit. V tomto stavu ji můžete přemístit do květináče s vlhkým substrátem. Část s vlhkým ubrouskem nebo vatou lze také přeskočit a pecku můžete zasadit do vlhké půdy rovnou. Nejvhodnější substrát je ten kokosový, který má nejpříznivější pH.  

Teplo a vlhko je nutnost 

V květináči dejte pozor, aby semeno nebo pecka byly v jeho horní třetině zhruba 3 cm pod povrchem. Klíček nebo místo, odkud bude rostlina klíčit, by měly směřovat dolů. Umístěte jej na teplé místo, kde je ideálně zhruba 25 stupňů. Následně jen dbejte na to, aby byl substrát neustále vlhký, ale ne přemokřený, aby rostlina nehnila. Hnojení není v první fázi nutné, proto jen trpělivě čekejte, až vám bude klíčit, růst a bude zrát první plod. Chvíli to sice trvá, nicméně určitě to stojí za to! 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *