Pěstování fíkusů není žádná věda. Co má rád ficus benjamin?

Pěstování fíkusů není žádná věda. Co má rád ficus benjamin?

Chcete pěstovat pokojovou rostlinu, která není nijak náročná a která patří k oblíbeným? Doporučujeme pěstovat ficus benjamin, což je druh fíkusu, který nemá žádné extrémní nároky na pěstování. Naopak je jeho pěstování velmi snadné, jen se stačí držet několika pravidel. Každá rostlina potřebuje ke svému pěstování něco jiného, fíkus není výjimkou.  

Takzvaný ficus benjamin je pokojová rostlina, která pochází z daleké Austrálie. Jedná se asi o nejrozšířenější druh fíkusu, pyšní se drobnými listy a svěšenými větvemi. Ve své domovině dorůstá až do třiceti metrů, u nás se však nedostává k takové výšce.  

U ficusu benjamin je zvláštní to, že ho lze pěstovat podobně jako bonsaj. Můžete jeho korunu totiž tvarovat. I když u nás nedosahuje třiceti metrů, jak jsme zmínili, dorůstá třech metrů – jeho vytvarované koruny si tak všimne kdekdo.  

Ficus benjamin je známý i jako čistička vzduchu. Dokáže eliminovat ze vzduchu škodlivé toxiny, které se velice často vyskytují v domácnostech a které jsou součástí například migrén nebo podrážděnosti. Nyní však k jeho pěstování.  

Na jakém místě ho pěstovat? 

Každá rostlina má ráda trochu jiné místo s trochu jiným světlem. Ficus benjamin miluje zejména polostín, kde však bude dostatek přirozeného sětla. Co se týče teploty, vyhovuje mu místnost o teplotě do čtyřiadvaceti stupňů Celsia. Sice tato rostlina snese i vyšší teploty, ovšem dlouhodobě v místnostech s vyššími teplotami nevydrží. 

Jaký substrát volit? 

Pro fíkusy existuje speciální substrát, který použijte při každém přesazování. Substráty pro pěstování fíkusů jsou nejčastěji z rašeliny, jsou lehké a dobře propustné.  

Jak ficus benjamin zalévat? 

Ficus benjamin nemá rád přelití, stejně tak nemá rád studenou a čerstvou vodu. Daleko lepší je pro něj voda odstátá, která už má pokojovou teplotu. Zalévá se vždy, když je substrát skoro suchý. Zalévejte tak, aby byl substrát vlhký, zbytečně ho nepřelévejte, ať vám neuhyne. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *