Výběr správné kliky

Vybíráte tu správnou kliku?

Jakmile dojde na stavění domu a jeho zařizování, nebo třeba rekonstrukci domu či bytu, přijdou na řadu i kliky. Vybrat si tu správnou kliku se může zdát někdy obtížné. Jakmile přijdete do obchodu, nebo se podíváte na e-shop, v takovém množství si vybíráte jen těžko. Na výběr jsou totiž desítky druhů, různých barev, povrchových úprav, tvarů a motivů dveřního kování. Podíváme se tedy, jak si velmi jednoduše s výběrem té správné kliky poradit. Nejdříve je třeba zvolit, zda chceme kliku do interiéru nebo do exteriéru. Vnitřní a venkovní kliky se liší zejména svým zpracováním. Při osazování nové kliky a při výměně staré kliky je důležité, aby rozteč šroubů přesně seděla na původní kování, popřípadě aby otvory předešlého kování dobře skryla.

Venkovní kliky jsou specifické a více odolné. Je třeba klást velký důraz na jejich kvalitu a zejména věnovat svou pozornost materiálu. Díky různým povrchovým úpravám je v dnešní době venkovní kování velmi kvalitní a s vysokou životností i přes nepříznivé povětrnostní či deštivé podmínky. Kvalitní venkovní kování je nutné použít u vchodových, ale i balkonových dveří, a na všech exteriérových dveřích. Samozřejmostí je splnění důležitých standardů daného bezpečnosti kování. Ze širokého sortimentu si snadno vyberete to pravé kování, které se hodí právě na vaše dveře.

Interiérové kliky jsou pak čistě na vás. Můžete dát přednost unikátním designovým kouskům nebo pouze funkčnímu kování s jednoduchou klikou za výhodnou cenu. Kliky se nekupují každý den a dlouho vám vydrží. Proto je také možné si připlatit a koupit si právě ten krásný designový kousek, který vám bude dělat radost po mnoho let. Kliky mají vysokou životnost, tak si dobře rozmyslete, jaké chcete mít v interiéru po velmi dlouhou dobu. Vybírat lze přímé linie, ostré hrany nebo třeba naopak velmi rafinované křivky, zvolit si zcela funkční nebo velmi zdobný vzhled. Velmi široká je nabídka u materiálů a v jejich zpracování. U interiérových klik jde především o design, ale kvalita a bezpečnostní standardy by nikdy neměly být vedlejším kritériem. Jako první zvolte tip kování, zda chcete kliku se štítovým nebo rozetovým kováním. U štítové kliky se navíc volí rozteč, tedy vzdálenost mezi osou kliky a osou otáčení klíče. Standardní vzdálenost je 72 mm, nebo 90 mm, u bezpečnostního kování také rozteč 92 mm.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *