Jak probíhá odhad ceny nemovitosti? Je k tomu třeba odborník

Jak probíhá odhad ceny nemovitosti? Je k tomu třeba odborník 

Ať už nemovitost prodáváte, nebo se ji chystáte koupit, odhad ceny nemovitosti bude klíčový. Jedná se o krok, bez kterého ke koupi nebo k prodeji nemůže dojít. Nezískáte bez toho patřičný úvěr, nedozvíte se, jestli reálně kupujete dům přiměřené ceny a ne nadhodnocený. No, potřeba to v každém případě je. Jenže jak k odhadu ceny nemovitosti dochází? Věděli jste, že je k tomu zapotřebí odborník? 

Odhad nemovitosti je potřebný v několika situacích 

Oceňování nemovitosti může probíhat v mnoha situacích. Zatímco někdy je to zapotřebí pro dědické řízení, jindy pro účely rozvodového řízení, také pro finanční úřad. Ocenění nemovitosti je také potřebným krokem pro získání potřebného hypotečního úvěru, díky kterému na nemovitost dosáhnete.  

Jedná se zkrátka a dobře o způsob, jak můžete nejen vy, ale také banka nebo realitní makléř zjistit, jaká je skutečná hodnota daného domu nebo bytové jednotky.  

Soudní znalec nebo nezávislý odborník 

Ne, opravdu nikdo se nemůže automaticky sám pasovat do role odborníka, který může ohodnotit nemovitost. K tomu kroku jsou určení určití lidé, a to soudní znalci, odhadce živnostník, odhadce z realitní kanceláře, případně také bankovní odhadce, kterého banky posílají prakticky vždycky, když se žádá o hypotéku.  

Samozřejmě je možné, abyste si provedli odhad ceny nemovitost svépomocí, ale nikdo to nebude brát v potaz. Sama banka dokonce nevěří ani mnoha třetím stranám, i proto posílá své vlastní znalce. 

Jak se určuje cena nemovitosti? 

Na hodnotu nemovitosti má vliv řada faktorů, jako jsou lokalita daného příbytku, také celkový stav bytu nebo domu a podobně. Odhadce zásadně dochází na prohlídku a dívá se hlavně na několik specifických parametrů.  

Těsně před jeho příchodem si můžete nechat poradit, abyste dosáhli (například při prodeji) vyšší hodnoty od znalce, ale samozřejmě se jedná o zpoplatněnou službu. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *