nemovitosti zdražují

Nemovitosti v Česku zdražují nejrychleji z celé EU

O tom, že se v České republice neustále zdražuje, o tom už dávno víme. Bohužel se však stále častěji setkáváme s tím, že se zdražuje už sice ne na pohonných hmotách, ale s vyššími cenami se setkáváme hlavně v obchodech s potravinami. Nyní rostou ceny i nemovitostí – a to do takových výšin, že si hypotéku nemohou vzít rodiny střední třídy. Na splácení tak vysokého hypotečního úvěru totiž řada z nich bohužel nemá.

Podle aktuálních statistik je Česká republika tou zemí Evropské unie, v níž se nemovitosti zdražují nejvíce. Co se týče meziročního vzrůstu u nás, jedná o nárůst o skoro třináct procent. V žádné jiné zemi Evropské unie se takto nezdražuje – pouze u nás. Tyto informace nedávno poskytl evropský statistický úřad Eurostat.

Ceny rostou desetiprocentním tempem

Samozřejmě nejsme jedinou zemí, kde se dočkáme tak vysokých cen. Mezi další země, které se nebojí svým obyvatelům znemožnit možnost žít ve svém vlastním domečku či bytě patří i Lotyšsko nebo Litva. Zemí, v níž se však umožňuje žít svým občanům podle svého a hlavně ve svém, je například Chorvatsko, ve kterém ceny nemovitostí dokonce poklesly. Sice o půl procenta, ale poklesly.

Proč se hlavně u nás tedy zdražuje?

Otázkou zůstává, proč jdou ceny nahoru. V jiných zemích jsou jistě jiné důvody, ale proč právě my patříme k těm, kde se zdražuje nejvíce? Názory mnoha lidí se shodují v tom, že za to nejspíše může rizikový vývoj v České republice. Prvním klíčovým faktorem jsou hlavně až příliš dlouhá stavební řízení. Ta bohužel neumožňuje developerům a ani podnikatelům ve stavebnictví reagovat na současnou zvýšenou poptávku.

A dalším klíčovým faktorem je hlavně Česká národní bank a její měnová politika. Mimo to až moc zasahuje do půjčování hypoték. Díky ní a jejím nesmyslným požadavků na člověka, který si hypotéku chce vzít, si svůj vlastní domov nebude moct dovolit nikdo ze střední třídy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *