rodinné domy

Jak si pořídit dům?

Uvažujete o koupi vlastního domu? Bojíte se, že naletíte podvodníkům? A jaký je vlastně ideální dům? Na počátku je důležité si ujasnit, jaký dům vlastně hledáte. Jaké jsou vaše představy a vaše možnosti, a to nejen finanční. A také, jaké jste ochotni dělat kompromisy. Ušetříte si hromadu času stráveného na zbytečných prohlídkách. A hlavně, nepodlehněte podezřele výhodným nabídkám.

Kde hledat dům?

Nejlepší jak získat informaci o prodeji rodinného domu, je sledovat nabídky inzertních portálů nebo také můžete zkouknout přímo stránky a nabídky jednotlivých developerů, kteří se prodejem a stavbou nových rodinných domů zabývají. Nejbezpečnější je vybírat z nabídky renomovaných realitních kanceláří či stabilních a silných developerů, kteří se postarají o bezproblémový právní servis. Ale přesto je dobré, znát několik správných zásad.

Všechno začíná prohlídkou domu

Nejdůležitější je lokalita. Zde nikdy nedělejte kompromisy, protože lokalitu v budoucnu nelze již změnit. Předem si sepište, na co se při prohlídce zaměříte a na co zeptáte. Vyplatí se pozvat si k prohlídce odborníka. Prozkoumejte okolí domu, zjistěte, jak je dům orientován a jaká je přístupová cesta. Jak daleko to budete mít k sousedům? A také si vyžádejte dopředu vnitřní plán pokojů v domě, aby vám dům vyhovoval dispozičně. Při prohlídce se zajímejte o statiku domu, a jestli nemá trhliny na nosných konstrukcích. Dejte pozor na místa, kde se objevila vlhkost nebo dokonce plíseň. Zeptejte se na stav elektroinstalace. Prohlédněte si jak těsní okna. Zajímejte se, jakým způsobem je dům vytápěn, jaký je stav střechy, odpadů a rozvodů vody.

rodinné domy

  Nové rodinné domy v rezidenčním projektu Britská čtvrť na Praze 5 mají exkluzivní lokalitu.

 

Udělejte si právní prověrku

Prověřte dům v katastru nemovitostí. Zjistíte tak skutečného majitele, jestli není na nemovitosti zástavní právo, exekuce nebo věcné břemeno. Nespoléhejte pouze na výpis z internetu, ale zajistěte si úplný výpis na Czech pointu nebo u notáře. Zjistěte, zda leží na vlastním pozemku. Zajděte na příslušný obecní úřad a zeptejte se tam, zdali v domě někdo nemá třeba trvalý pobyt. Předejdete tak problémům. Doporučujeme také vyhledat právní pomoc. Pokud jednáte s realitní kanceláří, setkáte se zřejmě nejdříve s rezervační smlouvou. Ale pozor! Obvykle je postavena tak, že pod hrozbou propadnutí rezervačního poplatku se zavážete dům koupit, ale prodávajícímu nehrozí za odstoupení od smlouvy žádné sankce. Také se můžete setkat se smlouvou o smlouvě budoucí. I zde se zaměřte, aby smlouva byla vyvážená pro obě strany, zejména co se týče podmínek odstoupení od smlouvy či sankcí. Doporučujeme, již v této smlouvě zakotvit konkrétní podmínky budoucí koupě.

Nejdůležitější dokument je kupní smlouva

Zde není čas a chvíle na experimenty. Pokud celou záležitost řeší realitní kancelář, obvykle vám předloží vlastní smlouvu. Prověřte správnost základních informací. Zaměřte se na svá práva. Nejrozumnější je vše prokonzultovat se zkušeným právníkem. Zde se opravdu nevyplatí šetřit. Zásadně také neplaťte peníze předem. Dům přichází do vašeho vlastnictví až zápisem do katastru nemovitostí. Proto ideálním řešením je využití dočasné úschovy peněz u třetího nezávislého a důvěryhodného subjektu.

Na závěr několik tipů na rodinné domy

Výstavbou a prodejem rodinných domů v Praze se zabývá společnost Finep. Ve své nabídce má rodinné domy v Praze 5 ve Stodůlkách, které jsou součástí rezidenčního projektu Britská čtvrť. Další lokalitou jsou Štěrboholy, jedná se o krásné rodinné domy na Praze 10 v rezidenční čtvrti Malý háj. Navštivte vzorové domy Finep a uvidíte, že se stejně jako my zamilujete.

rodinné domy

Rodinné domy v Praze 10 ve Štěrboholech jsou postaveny v moderním stylu.

 

A ještě jedna rada na závěr. Nespoléhejte na vzory smluv stažené z internetu. Bývají formulovány příliš obecně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *