zdražování bytů

Zdražování se v Česku týká nejen potravin, ale i bytů

Česká republika se aktuálně potýká s velice rychlým zdražováním. Lidé byli zvyklí hlavně na to, že museli chodit s větším množstvím peněz na benzinku, ale kupodivu dnes to tak už není. Nafta a benzin zlevňují, ale co zdražuje, tak jsou rozhodně potraviny, ale také i byty. U současného velice těžkého bojování za získání hypotéky je však zdražování bytů něco, co zrovna do karet nehraje.

Hypotéku je dnes velice těžké získat. Do půjčování hypotéky se totiž začala plést Česká národní banka, která díky upozorněním na to, že lidé nesplácejí, zpřísnila podmínky potvrzení hypotéky. Dnes tedy tento hypoteční úvěr získá jen vyšší třída – střední třída si bohužel v blízké době nebude moct o hypotéce ani snít, protože jen málokdo vydělává více jak čtyřicet tisíc měsíčně. Navíc pokud si chcete půjčit na bydlení, zastraší vás nejen nesmyslně vysoký úrok, ale hlavně taky cena jednotlivých bytů či domů. Právě ta roste, ovšem procento možné půjčené hypotéky klesá.

Stoprocentní hypotéka už dávno není možná

Dnes vám banky půjčí jenom osmdesátiprocentní hypotéku, což znamená, že při koupi třeba bytu za tři miliony, musíte mít na svém účtu tři sta tisíc korun. Kdo však takovou sumu má? Navíc byt za tři miliony je štěstí najít ve světě plném bytů za pět a více milionů.

Zvyšující se ceny jsou důsledkem nejspíše neustále se měnící inflace. Pokud bychom se měli zajímat o zdražování jako takové, ceny vzrostly o skoro dvě a půl procenta za poslední půl rok. Jedná se tedy o mnohem více, než je současný průměr Evropské unie. Inflace se však v naší České republice mění rychlostí blesku a vždycky tehdy, kdy to nejméně čekáme. A bohužel se dotýká nejen potravin, které potřebujeme den co den, ale také bytů a dalších nemovitostí, které bychom si jednou chtěli zakoupit.

O kolik vzrostly ceny nemovitostí?

Ceny nemovitostí vzrostly zhruba o třináct procent, což je velice mnoho. Zdražování nemovitostí průběžně zaznamenáváme už během posledních tří let, ovšem právě letos je bohužel toto zdražování naprosto nesmyslné – hlavně v porovnání s našimi platy.

Tempo růstu cen se za posledních dvacet let u nás významně zvýšilo už potřetí. Nejdříve tomu bylo v roce 2003, kdy jsme vstoupili do Evropské unie, dále pak v roce 2008, kdy byl realitní boom v celé Evropské unii, a teď nyní – byty podle všeho musí růst společně s rostoucí ekonomikou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *